Пчеларите в България отдавна се чувстват изоставени от своите ръководители, политици и държавници. Не са равнопоставени с другите земеделски производители, въпреки че всяка пчела в живота си произвежда мляко, пасищно животно е - малко взема,но най качественото на растението.
Общественният интерес за развитието на пчеларството се изразява в ролята на пчелите да поддържат биологичното разнообразие и опрашват селскостопанските култури. Според данните на Международната организация за изхранването на населението, в която България е член, наложени към българските данни само от пчелоопрашването срещу едно евро от продукцията получена от пчеларя, обществото получава ползи за 43 евро. С други думи срещу 1 кг мед за пчеларя ефектът за обществото е около 113 евро. Ако за 2009 г в България е произведен 9 529 тона мед х 113 евро/кг = 1 076 777 000 евро или над 2 милиарда лева.
Срещу това пчеларят не получава нищо, напротив от създаването на българската държава, днес той е най неоправданият (данъчно) субект, определен от законодателите да внася преки данъци като физическо лице номинално повече през последните 2 години, отколкото е внесъл например Лукойл-Нефтохим.
Истината е, че българското пчеларство през последните две десетилетия няма изявен политик или държавник, да не говорим за лоби, което да го подкрепя. Изключение е пчеларят депутат от Сливен Коста Костов, на когото дължим приемането на новият Закон за пчеларството. Националните пчеларски организации са повечето лидерски, с малки изключения. ЗЮЛНЦ не отговоря на потребностите на бранша, а и управляващите са притиснати и не могат да приемат друг, който да даде права на браншовите организации да извършват услуги на своите членове, регламентирани с решения на МС и общините, както е в страните на ЕС. Това ги изпразва от съдържание и ги прави формални, лесно манипулирани и подвластни на римския принцип „разделяй и владей”.
Информацията за предложението на Мария Неделчева пред комисията по земеделие на ЕП ни изпълни с гордост, че български евродепутат се оказа най-близко до потребностите на пчеларския сектор, формулирайки най-кратко жизненоважният механизъм за излизане от настъпващата криза наричана” Колапс на пчелните семейства”.
Такова предложение очаквахме от страна на Франция и Германия, ангажирана беше и световната пчеларска организация „Апимондия”. Българската евродепутатка едва ли осъзнава значението на своето предложение за нас пчеларите, но ако успее ще остане в историята на европейското пчеларство като значима личност допринесла за неговото оцеляване.
За българските пчелари, нейното поведение е материализран израз на поведението на български политик в подкрепа на пчеларството. Разчитаме и при обсъждане в ЕП проблема на пчеларството да бъде отново поставен мотивирано и допринесе за неговото политическо решение. Това ще бъде закономерно следствие от декларацията от 2008 г на ЕП в подкрепа на пчеларството и последвалите я обсъждания и предложения по нея.
За нас българските пчелари такава писмена декларация за подкрепа на пчеларите, изразена в Поздравителният адрес за фестивала в гр.Несебър, за пръв път отеква в общественото пространство на България. Но и европейските пчелари, като такива не получават субсидии доколкото съм информиран. Те се ползват от други – каквито в България не можем да си позволим. Затова нейното предложение е уникално, то изразява потребностите на целият европейски сектор. От нейната биография разбираме, че селското стопанство респективно пчеларството, не е нейното амплоа, но в България само с това предложение, а и за европейските пчелари тя вече е новата Жана Д,Арк. Дали го осъзнава и ще стане символа на пчеларите в тяхните въжделения за справедлвост, зависи от нас - българските пчелари.
От решаващо значение е политическото решение на ЕП през септември, когато ще се разглежда доклада по селскостопанската политика след 2013 г. Решено е бюджетът да остане същия! За да се даде на някого,трябва да се вземе от други! За пчеларите според точността на направеното предложение е посочено откъде! От директните плащания за площ. Дали нашите управляващи са готови да се ограничат директните плащания като количество хектари, както искат старите страни членки? Дали „националната политика”няма да подскаже нашите евродепутати да си замълчат по предложението на М.Неделчева, ще видим скоро.
Българският пчелар днес има уникалният шанс да си помогне.Всеки човек, още повече политик, се нуждае от подкрепа. Тя му дава сили да отстоява своята позиция. Жизнено важно за нас пчеларите е днес да отстояваме позищията на Мария Неделчева. Пред всички наши институции, пред депутатите, пред политическите партии и най –вече днес в европейските български депутати да формираме единно убеждение, в подкрепа на това предложение.
Велкотърновските пчелари чрез своята пчеларска организация го правят! Направете го и Вие пчелари, ако одобрявате предложението на евродепутата Мария Неделчева пред Европейския парламент. Ако не-сърдете се на себе си!/От в. Пчела и кошер
[B%]ВИЗИТНА КАРТИЧКА
Мария Неделчева е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев.
Завършва бакалавърска степен “Българска и френска филология” (Пловдив) и магистратура по “Сравнителна политика, Международни отношения” в Бордо (Франция).
Асистент-професор в Института по политически науки в Бордо (Франция).
Двойна докторантура по политически науки в Института по политически науки в Бордо (Франция) и в Свободен Брюкселски университет (Белгия). Темата на докторската й дисертация е: “Перспективите на европейската интеграция и тяхното влияние върху партийната политическа система в България, Румъния и Чехия”.
Мария Неделчева е експерт по политическите партии и анализ на режимите в Европа и света, европейско и национално законодателство и конституционно право.
Неделчена е с опит в международни проекти и програми свързани с европейските структурни фондове.
За контакти адреса и е: Европейски информационен център гр. Хаджидимово, обл. Благоевград
Е-mail: press@mariya-nedelcheva.eu [%B]