Резките промени на времето от началото на май създадоха неблагоприятни агрометеорологични условия за част от земеделските райони на страната. На места в Североизточна България и по високите полета (Търговище, Казанлък, Драгоман), през периода 6 и 8 май паднаха слани, а в отделни райони, градушки нанесоха частични повреди по земеделските култури. В с. Диня, Старозагорска област на 8 май градушка с големина на орех унищожи хиляди декари с пшеница, ечемик и слънчоглед.
През следващия период отново се прогнозира неустойчиво време с чести превалявания и температури, близки до нормалните за месеца и развитието на земеделските култури ще протича с по-умерени темпове. До края на настоящата седмица при царевицата и слънчогледа ще се наблюдава листообразуване, а при есенните посеви ще протича предимно изкласяване и цъфтеж. През този период водопотреблението на пшеницата и ечемика нараства значително и наличието на много добри почвени влагозапаси в повечето полски райони на страната, ще благоприятства активното им развитие. Въпреки повсеместните, а на места и наднормени валежи (Елхово- 46,9 л/м2, Бургас-41,9 л/м2, Казанлък-40,3 л/м2, Силистра- 36,4 л/м2, Сливен -35л/м2 ), паднали през първото десетдневие на месеца, на места в Северна България (Видин, Ловеч) количеството им не надхвърли 10-12 л/м2 и на отделни полета там, вегетацията на посевите протича при недостиг на почвена влага.
Високата атмосферна влажност, вследствие на честите майски валежи е предпоставка за увеличение на редица гъбни болести по овошките, което налага растителнозащитни пръскания при първа възможност. Там, където условията позволяват, при повреди от градушки е необходимо и третиране с медсъдържащи фунгициди. По-сухите дни от периода ще бъдат подходящи за сезонните работи на полето и в градините (механизирани почвообработки, внасяне на хербициди при пролетниците, разсаждане на зеленчукови култури и др.).