На годишната среща на Медицинското дружество на майката и детето - „Society for Maternal-Fetal Medicine” (SMFM), състояла се през февруари в Чикаго, САЩ, е представен доклад, в който за първи път е посочена етиологията на тежък дефект на вътреутробното развитие на плода при човека - лапаросхиза (gastroshisis). Лапаросхизата е малформация, при която предната коремна стена на плода не се затваря, което води до изпадане на вътрешни органи. Тази аномалия се формира в рамките на първите 30 дни от бременността. По-рано е диагностициран средно по един случай на 10 000 новородени, но за последните 30 години картината се е променила и се наблюдава четирикратно увеличение на патологията. Досега никой не е бил в състояние да изясни етиологията на увреждането и причините за нарастващия брой на случаите, тъй като е било невъзможно да бъде свързан нито с генетични нарушения, нито с други фактори.
Изследователи от Университета на щата Вашингтон (Сиатъл, САЩ), са първите, които успяват да свържат лапаросхизата със специфичните фактори на околната среда – замърсяването на околната среда с хербицида атразин. Атразин е един от найсилните триазинови хербициди и поради високата си ефективност и ниска себестойност е много популярен в селското стопанство на повечето страни по света, особено в Съединените щати, в ЕС е забранен за употреба. Според различни експертни оценки, следи от триазин са открити в 50 процента от повърхностните и подземните води. Проучванията са направени в щата Вашингтон (най-много случаи на болестта в САЩ) и изучават всички данни за деца, родени в периода от 1987 до 2006 година.
При детайлно проучване на случаите се оказва, че честотата на лапаросхизата съвпада с официалните статистически данни за контрол на употребата на пестициди в селското стопанство - колкото повече химикали са използвани, толкова повече патологии се появяват. За да се определи кое от химичните вещества има най-голямо влияние върху ръста на негативната статистика за лапаросхиза, учените разглеждат трите най-използваните вещества - атразин, нитрати и 2,4-дихлорфеноксиоцетна киселина.
Оказва се, че в 805 случая от 3616 деца с диагноза лапаросхиза, майките по време на зачеването през първите месеци на бременността са пребивавали на не повече от 25 км от места с високи нива на замърсяване с атразин.
Става ясно, че основният пик на лапаросхиза се наблюдава при зачатие от март до май – времето, когато хербицидът атразин се прилага най-често за обработката на полета. При проучването на статистиката в територията на замърсяване с другите два химикала, такива случаи не са наблюдавани.