На пазара се появи нова модерна техника за поддържане на копитата: пет са фирмите, които предлагат автоматични инсталации за измиване на копитата, както и такива, при които почистването е с автоматични четки. Тези инсталации почистват копитата на животните и същевременно нанасят върху тяхната повърхност определени медикаменти.
Автоматични инсталации за измиване на копитата. При инсталациите на фирмите ClawCare, DeLaval, Devio и Vink на пода са монтирани вани от INOX (хромникелова неръждаема стомана). Предназначението им е да почистват копитата на животните с вода, като частично може да се използва и дозирано почистващо средство (детергент). Измиващата течност струи под налягане от различни дюзи, прониква и почиства много добре междукопитната цепка и стъпната повърхност на копитото. Измиването приключва с нанасянето на препарат за поддържане на здравословното състояние на копитата.
Инсталацията на фирмата Huf und Klaue работят без вода. Копитата се почистват от две движещи се една срещу друга четки. При тях също е възможно нанасянето на препарат за поддържане на здравословното състояние на копитата след приключване на почистването.
[B%]МОНТИРАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИТЕ В ПРОХОДИТЕ ЗА ПРИДВИЖВАНЕ НА ЖИВОТНИТЕ[%B]
Всички производители препоръчват почистващите инсталации за копита да бъдат инсталирани в проходите за придвижване на животните към доилната зала или в коридорите от доилната зала към обора. Това се отнася също за фермите с роботизирано доене. При навлизане на животните в почистващата инсталация, тя се задейства от сензори или фотоклетки. Някои фирми като ClawCare и Huf und Klaue предлагат допълнителни опции за почистване копитата само на отделни животни, идентифицирани от транспондер. При други производители за целта е необходима предварителна селекция на животните.
[B%]Как работи инсталацията за почистване на копитата с четки[%B]
Почистващата инсталация на ClawCare се състои от вана от INOX. Повърхността на дъното на ваната не позволява на животните да се плъзгат, преминавайки през нея. При влизането на животните автоматично се задействат пръскащите дюзи, които се намират директно на входа на инсталацията. Промивната течност измива отгоре и отдолу копитата, както и копитната цепка. След това върху копитата от странично разположените дюзи се нанася почистващ и лечебен препарат. Същият се събира заедно с промивната течност в един съд в края на бокса. Там течността се филтрира и се използва отново. Като почистващи и лечебни средства тук се използват всички разрешени за употреба препарати. Фирмата предлага на пазара допълнителен, не зависимо работещ модул, който може да се включи към инсталацията. В този случай чрез транспондера се откриват болните животни, чиито копита могат да се третират с определени медикаменти, предписани от ветеринар. Отработе ната промивна течност се улавя и изхвърля.
[B%]Опит от практиката:[%B]
Хигиенният бокс на фирмата ClawCare в момента се използва в експерименталната ферма Achselschwang (Бавария), където бе монтиран от производителя. Освен захранването с ел.енергия (400V), вода и осигуряване на съоръжение за налягане, в този случай е необходимо да се инсталира и резервоар за почистващ и лечебен препарат. След това се монтира и команден пулт за управление на инсталацията. Ежедневно двукратно се «измиват» повече от 80 животни. Само в първия ден е нужно животните принудително да бъдат вкарвани в хигиенния бокс, след това те бързо привикват и безпроблемно влизат в него, като някои дори престояват по-дълго в този «измиващ проход». След недряване на хигиенния бокс не са установени данни за поява на заболявания по копитата.
Инсталацията се почиства заедно с прохода за преминаване на животните. След всеки 160 животни промивната течност се сменя. При използване на почистващи и лечебни препарати тя може да се използва по-дълго.
По материали на сп. top agrar
(Следва)