Начало » Важно за фермера » Земеделска техника
05.07.2010 г.

С какво да сеем, когато преминем на нулева обработка

Сеялката е най-важната техника за осигуряването на успех при прилагането на почвоопазващото земеделие

[B%]НЕ БЪРЗАЙТЕ[%B]
Сеитбата е най-важният фактор, влияещ върху прорастването на семената и укрепването на растенията в почвата, добивите и контролът върху вредителите, болестите и плевелите. Особено важно е правилно да се направи сеитбата на култури с малка плътност на насажденията, такива като царевица и слънчоглед. Пристъпвайки към директната сеитба, препоръчваме отначало да се наеме сеялка или да се сключи договор с предприятие за услуги със земеделска техника, след това да се преоборудва обикновена сеялка за новата технология и едва след всичко това да се инвестира в закупуването на специална машина.

Изборът на сеялка, адекватно отговаряща на типа почва и изискванията на фермера, може да предопредели успеха или провала при приложението на директната сеитба във всеки конкретен случай.

Идеална сеялка може да се нарече механизъм, позволяващ да се разположат семената в почвата по възможно най-добрия начин, за да се гарантира покълването и последващото развитие на растенията в съответствие с техните изисквания.

[B%]ИЗБОР НА ОПТИМАЛНАТА СЕЯЛКА[%B]

За да може да се осъществи по най-добрия начин сеитбата, механизаторът е длъжен да познава основните принципи на технологията на директната сеитба и изискванията на семената и растенията. Обикновено малка модификация на оборудването, системата на отреза на растителните остатъци и прокарването на браздите, ниската скорост на сеялката осигуряват сеитба, адекватна на изискванията за получаването на високи добиви. За най-добра се смята сеялката, отговаряща на изискванията за прорастване на семената и развитието на растенията. Не съществува универсална сеялка, идеално подходяща за всички типове почви и растителни култури, както и за топографските особености на местността и конкретните изисквания за разпределяне на семената и торовете. Въпреки това, съществуват редица фактори, които трябва задължително да бъдат взети под внимание при избора на сеялка с механизъм за едновременно внасяне на торовете:

- На първо място, това е възможността за адекватна сервизна база и наличието на резервни части, което е особенно важно при възникването на извънредни ситуации.

- Трябва да се вземе под внимание разстоянието между резпределителния механизъм и повърхността на почвата. Колкото е по-малко това разстояние, толкова по-добре и равномерно ще се разпределят семената.

- Важна роля има размерът на сеялката, който трябва да съответства на топографията на местността и размера на полето. Големите сеялки с голяма работна ширина са идеални за големи равни терени, но не са подходящи за малки и неравни поля.

При малки и неравни поля най-подходящи са хидравличните сеялки.

Освен това, сеялката трябва да бъде лесна за управление и обслужване, в частност такава, че да може да бъде обслужвана в собственото стопанство. Сложните машини могат да доведат до трудности с управлението и обслужването.

Не винаги по-скъпата или по известната марка сеялка ще отговоря по-добре на условията на конкретното стопанство.

[B%]ДОКОЛКО Е ВАЖНА ПОЧВАТА[%B]

Сеитбата в почва с нарушена структура с преуплътнен повърхностен слой ще доведе до допълнителни проблеми в случай на излишък или недостиг на влага в почвата. Преуплътняването на почвата затруднява поглъщането и бавното изпаряване на дъждовната вода. Трябва да се сее в момента, когато почвата е възможно най-рохкава и има идеално съдържание на влага. Сеитбата в условия на повишена влага способства за уплътняването на почвата и като следствие може да затрудни поглъщането на влагата. Препоръчва се използването на сдвоене режещи органи за разрушаването на уплътнения пласт на почвата при сеитбата на култури с разстояние между редовете повече от 50 см (царевица, соя, слънчоглед).

[B%]РОЛЯТА НА РЕЖЕЩИТЕ РАБОТНИ ОРГАНИ[%B]

Наричани още гилотина, те са един от най-важните детайли в конструкцията на сеялката. Именно това приспособление осигури през последните години голямото разпространение на технологията на директната сеитба при условия на глинести почви. Режещите органи изпълняват ролята на култиватора, разрушаващ преуплътнения почвен слой.

При култури, засявани с голямо разстояние между редовете, такива като соята (0,4-0,5 м) и царевицата (0,7-0,9 м), използването на гилотината е задължително, особено при глинести почви, уплътнени при жътвата на предишната реколта.

[B%]КАК СЕ ПРЕОДОЛЯВАТ НЕРАВНОСТИТЕ НА РЕЛЕФА[%B]

При технологията на директната сеитба работата при криви участъци е по-трудна, тъй като е необходима по-голяма теглителна мощност за сеялката, формирането на по-големи по размер бразди и последващо заравяне на внесените в почвата семена. Обикновено сеитбата на криви участъци води до по-голямо износване на сеялката и се отразява негативно върху прорастването на семената. На практика трактористът усеща, че е много по-лесно да сее на правите участъци.

Трябва да се отбележи, че сеитбата по права линия на площи с голям хоризонтален наклон ще способства за ерозирането на почвата вътре в сеитбения хоризонт при традиционната сеитба, както и през първите години на прилагането на метода на директната сеитба.

[B%]ИДЕАЛНАТА СКОРОСТ НА ДВИЖЕНИЕ НА СЕЯЛКАТА[%B]

Скоростта на движение на сеялката се смята за оптимална, ако браздата се отваря и затваря без голямо смесване на почвата, а също се поддържа постоянна ширина на редовете и дълбочина на браздите. При това трябва да се вземат под внимание факторите за покълване на семената и плътността на посевите. За пшеницата, ечемика и овеса плътността на сеитбата трябва да бъде 200-300 растения на квадратен метър, така тези култури са способни да компенсират недостатъчната плътност на сеитбата за сметка на разклоняването. При царевицата плътността на насаждението е 5-6 растения на квадратен метър, при това възможността за самостоятелно компенсиране на недостигащите растения е много малка. Поради това сеитбата на царевицата трябва да се направи много старателно, за да се гарантира равномерното разпределяне на семената, скоростта на сеялката трябва да бъде много ниска.

Скоростта на движение на сеялката зависи също така от способността й да полага семената на необходимото разстояние и дълбочина. Това, на свой ред, зависи от системата за разпределяне и внасяне на семената в почвата.

Като правило за обикновените сеялки препоръчваната скорост е 4 км/час при сеитбата на култури с повишени изисквания към разпределянето на семената като царевицата и 6 км/час при култури със способност за компенсация.

[B%]КАК ДА СЕ АДАПТИРА ТРАДИЦИОННАТА СЕЯЛКА[%B]

Традиционната сеялка може да бъде адаптирана за директна сеитба. Но самата структура на тези машини не притежава нужната здравина, необходима за тази технология, поради това сеялката трябва да се заздрави. Поставянето на приспособления от тънки или нискокачествени материали може да предизвика проблеми при работата. Простите системи с гладки режещи дискове и набраздител улесняват сеитбата при глинести почви и криви участъци. Преди да се адаптира сеялката, за да бъдат избегнати грешките и загубите на пари и време, е добре да се получи консултация от производители, които вече са направили подобно адаптиране и техниката и имат опит на работа с нея.

Като правило, адаптирането включва поставянето на тънък набраздител (1-2 см), предната повърхност на който е покрита с висококачествен метал (закалена стомана) с абразивен профил. При адаптирането на механизма на сеялката, регулиращ дълбочината, трябва да работи не върху колелото за уплътняване на почвата над семената, а върху страничните колела на засяващия механизъм (двоен диск)./Сп. Farm Journal

С какво да сеем, когато преминем на нулева обработка
38418
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини