Интензивните дъждове през изминалия период, придружени на места от силни ветрове и гръмотевични бури, отново нанесоха щети по есенните и пролетни култури и овощните видове. [B%]В агростанция Силистра, бяха констатирани повреди както следва:[%B] пшеница – полегнали посеви от 20 до 50 на сто, слънчоглед и царевица – 20 на сто полегнали растения, пречупени клони на овошки и др. По конкретна информация за нанесените щети и в други райони на страната, ще бъде получена след редовните прегледи за състоянието на земеделските култури в агростанциите на НИМХ-БАН.
Обилните дъждове и високото съдържание на влага в горните почвени слоеве станаха причина и за временно спиране и забавяне на жътвата на ечемика. Валежите бяха неравномерно разпределени по територията на страната и докато на места в Западна България, те за няколко дни надхвърлиха месечната норма (Сандански – 80,3л/м2, Ново село – 80,2л/м2, Видин – 67л/м2, Лом– 68,9л/м2, Благоевград – 66л/м2), в отделни южни и източни райони, преваляванията бяха без стопански ефект.
През първата част от следващия период се прогнозира постепенно повишение на температурите, но отново се очакват чести превалявания, които на места ще попречат на подготовката и навременното започване на жътвата на пшеницата. Не е изключено в отделни полета валежите от края на юни и началото на юли да предизвикат влошаване на зърното, а на места и покълването му в класовете. Подобрението на топлинните условия и повишените влагозапаси в петдесетсантиметровия почвен слой ще благоприятстват развитието на царевицата, слънчогледа, памука и др. пролетници, встъпили в репродуктивен етап от развитието си, при който изискванията към влагата в почвата рязко нарастват. [B%]До края на първото десетдневие на юли, при царевицата, в зависимост от раннозрелостта ще протичат различни фази:[%B] листообразуване, изметляване и цъфтеж на метлицата, а при слънчогледа ще се наблюдава предимно фаза цъфтеж.
През втората половина на периода се очаква спиране на валежите и постепенно подобрение на условията за сезонните полски дейности, най-важната от които е жътвата на пшеницата. Ще продължи и борбата срещу икономически важните болести и неприятели по земеделските култури. В зеленчуковите и овощните градини ще се прибира узрялата продукция.