Времето е подходящо за наторяване на овошките. Не внасяйте торовете близо до стъблата, защото корените, които ще усвоят хранителните вещества са по проекцията на короната. Касис и малини може да си размножите и чрез отводи, април е подходящият месец за тази работа.
Цъфтежните и следцъфтежните пръскания трябва да се извършват в точното време. Тогава обаче пчелите летят най-силно в търсене на прашец, а инсектицидите са опасни за медоносните труженички.
Добре е да затворите кошера сутрин, да напръскате и после да го отворите. Не работете и ако има вятър, защото той може да отнесе отровния препарат към кошерите. Свалете и изгорете ловните пояси, които през зимата са „хващали“ неприятелите на овощните дървета. Плитко в редовете се окопават ягодите, малините и касисът. Преди да прекопаете лозето е добре да го наторите с азотен тор.
Попълнете празните места с отводи, това е най-лесният начин да имате млади растения. Ако засаждате нови лозички, преди това накиснете корените във вода. Често лозичката има повече от един летораст, оставете най-силния и изрежете на чеп с две очи.
При засаждането мястото на присаждането да е наравно с почвената повърхност. Чепчето да е покрито с купчинка почва, която ще разрохкате през август. В южните райони, където дърветата „тръгват“ по-рано може да се появи зараза от ранно кафяво гниене, сачмянка, кривули по сливата, къдравост по прасковата. Мокрите мъгли предизвикват заразяване от струпясване по ябълките и крушите.