Оказва се, че морските съдове, самолетите и автомобилите, могат да претърпят авария и дори катастрофа в резултат на нападението на насекоми, а именно пеперуди, пчели, оси и комари. Ето няколко такива факти:
- През петдесетте години на миналия век в Бразилия били внесени африкански пчели. След последващото им разпространение в Централна и Северна Америка са отбелязани много случаи, когато тези пчели са нападали минаващи покрай бреговете морски съдове, кацнали самолети, пътуващи МПС, хора и животни. Общо от 1956 г. насам от „пчелите убийци” – африканските медоносни пчели, в страните от западното полукълбо са загинали над 1000 души и много домашни и диви животни. Подобни експанзии на рояци от пчели са наблюдавани и от други породи от пчели, разпространени в различните континенти от света.
- В началото на 80-те години на 20-ти век немският турист Трип пътешествал с жена си и двамата си сина с яхтата си покрай бразилските брегове. Към обяд от брега прилетели няколко десетки пчели. Отървали се от тях с помощта на кърпа. Но оцелелите насекоми отлетели обратно към брега и след час и половина на яхтата долетял огромен, подобен на мъгла рояк. Семейството се скрило в каютата, затваряйки плътно всички врати и илюминатори. Шест часа нещастните немци се задъхвали от горещината, без да посмеят да излязат на палубата. Накрая пчелите отлетели. Излезлите на палубата туристи, видяли че неуправляемата яхта се намирала на около 30 м от крайбрежните скали. Още няколко метра и катастрофата била неизбежна.
- През седемдесетте години на 20-ти век в един горещ летен ден на Гомелското летище в Русия се готвел да излети пътнически самолет. Внезапно долетял огромен рой пчели и кацнал върху левият двигател на самолета. Всички пътници, летци и обслужващ персонал се изпокрили светкавично в сградите на летището. Пистите със самолети опустели. Имало опасност да се наруши графика на излитащите и кацащите самолети.
Положението било овладяно благодарение на един от авиомеханиците, който познавал ДПрПП на отглеждането на пчелите. С една метла той внимателно смел пчелите от двигатели в една голяма плетена от политилен торба и я окачил на един клон на дърво в края на летището. Останалите пчели се устремили към новото място на рояка и самолетът благополучно отлетял.
- Когато руският кораб „Верея” пристигнал в Швеция от Канада и докерите пристъпили към разтоварването му, над палубата се вдигнал разтревожен рой от пчели, заселил се между товара. Те дружно атакували докерите и ги принудили да напуснат кораба и района около него. Наложило се екипажът да пусне в действие всички пожарни кранове и със струи вода да прогони насекомите.
- Ето как един водач на МПС се среща с африканските медоносни пчели:” Всичко стана внезапно. Колата дословно попадна под обстрел, предното стъкло като че ли беше разпорено с картечен изстрел. Върху него избухна нещо подобно на разтопено злато и то за миг загуби прозрачността си. Ослепялата кола застина на място. Беше станала катастрофа с ... пчелен рой. Трудно почистихме стъклата. Под капака намерихме още няколко пчели.”
Това наложило в страните от Южна и Северна Америка и държавите от Карибския басейн да изготвят правила и техника за безопасност на населението при непредвидени срещи с африканските медоносни пчели. От в. Пчела и кошер