През този период в овощните градини, трябва да продължат наблюденията за поява на струпясване и брашнеста мана по ябълки и круши, като борбата се извежда с фунгициди действащи и на двете болести.
Големи щети по плодовете нанасят и гъсениците на ябълковия и сливовия плодов червей от второ поколение, затова трябва да се следят прогнозите на Регионалните служби за растителна защита за момента на пръскане срещу тези неприятели. Не трябва да се пренебрегва и вредата от анарзията и източния плодов червей.
През тази година силно се намножиха листни въшки по всички култури. Извеждането на борбата с тях е наложително, тъй като те освен, че нанасят много силни поражения, са преносители и на някои вирусни и микоплазмени болести. Използват се регистрирани препарати за смучещи вредители. Времето е подходящо за зелени резитби при млади дръвчета за формиране на короната.
Премахват се леторастите, които растат и се развиват навътре в короната, а също така и конкурентите на водача и скелетните разклонения. От средата на юли започва присаждане на спяща пъпка в овощните разсадници. Условието е да има добро сокодвижение, а то се постига чрез редовни поливки на подложковия материал. Найдобре е присаждането да се прави в прохладните часове на деня - сутрин до 11 часа и вечер след 17 часа.