При многокорпусния кошер пчелите обикновено зимуват в два корпуса. Пролетта, преди облитането, пчелното семейство е съсредоточено в горния корпус. По това време авторът затваря прелката (висока 22-25 mm и широка 100mm) на долния корпус. Отваря горната прелка на горния корпус и под нея поставя лист шпертплат. При наличие на сняг, покрива листа от шпертплат с парчета тюл. Снегът пред кошера не разчиства. Пчелите се облитат като правило през първата половина на март, в тих слънчев ден, при температура на сянка над 3°С. В деня на облитането проверява количеството на твърдата храна(която е поставил в средата на февруари) и го допълва до 2 kg. Сваля долния корпус и почиства подмора. Семейството остава в един корпус. В него между втората и третата пита от всяка страна поставя ленти на препарата за борба с акара. Стеснява с преградните дъски до стените на кошера, допълва с затоплящи материали. Отгоре закрива с зебло, с два отвора за двете хранилки. Едната за сироп и втората за вода. Над хранилките завива с второ зебло, над него възглавница и най-отгоре вторият капак. По това време не прави никаква проверка за състоянието на пчелното семейство. От външната страна завива кошера с полиетиленово платно плътно и го закрепва с габърчета. Горната прелка на корпуса отваря наполовина.
След 2 недели след облитането, дава на всяко пчелно семейство пита с прашец и мед. Разпечатва меда и напръсква питата с топла вода. Тази пита се поставя като втора или трета от края. След около 2 седмици разпечатва и дава втора пита с прашец и мед.При необходимост, за да я постави изважда маломедена пита. Проследява за наличието на твърда храна и при необходимост добавя. Тази храна следва да е достатъчна до цъфтежа на дърветата. В хранилката–поилка долива редовно топла преварена вода, без каквито и да е добавки. Със захарен сироп 1:1 или мед 1-захар 1-вода 1 подхранва след затоплянето на времето. След 25 дни изважда поставените ленти с препарат за борба срещу акара. Разширява с изградени пити напръскани с топъл сироп, когато на ограничителните дъски се натрупат пчели. Подържа отворена само половината от горната прелка.
Разширяване на гнездото и формирането му
С разширяване на гнездото (първия корпус) не следва да се бърза, но и не следва да се закъснява. Това извършва в края на април, а при изостаналите в развитието си пчелни семейства - през първата половина на май. Приема за готово за разширение пчелното семейство, на което корпусът е изпълнен с пчели и има 6-7 пити с пило. За оформянето на първия корпус извършва следната подготовка: Върху намокрено зебло поставя резервен корпус, в който поставя извадените от първия корпус пити и едновременно преглежда и търси майката. След като я открие, я покрива с изолаторна клетка върху питата. Прерязва запечатаното търтеево пило. Пренася всички пити в резервния корпус и го покрива с мокро зебло, което успокоява пчелите.
Започва формирането на първия корпус, стоейки зад него. От лявата страна поставя пита с мед и след нея питата с майката, след което - още две пити светлокафяви с незапечатано пило. По нататък поставя 5 пити с восъчни основи и накрая изградена празна пита до стената на корпуса. Освобождава майката от изолаторната клетка. Отгоре на първия корпус поставя ХР, като проверява да няма в краищата по-широки места, през които може да премине майката в горния(втория)корпус. С парцалчета запушва по-широки отвори около ХР. Отгоре поставя втория корпус.
Формиране на втория корпус
Вторият корпус оформя по следния начин: От ляво до стената на кошера поставя пита с незапечатано пило. До нея - пита с восъчно основа и до нея - пита с пило и отново пита с восъчна основа. След нея поставя пита с запечатано пило и останалите пити извадени от първия корпус. Още при опразването на първия корпус, с габърчета с различен цвят отбелязва питите, които са със запечатано или открито пило. Това го облекчава при по нататъшното разпределяне на питите в първия или във втория корпуси. Закрива втория корпус с зебло с два отвора за хранилки (едният е за сироп и вторият- за вода). Под зеблото от двете страни отзад поставя кутийки с восъчни сружки.Вода налива в едната хранилка при необходимост, а във втората хранилка на 4-5 дни налива по 1 л сироп. При възможност дава по 2 kg питки, като ги поставя върху рамките под зеблото. След 4-5 дни, от втория корпус изважда две изградени вече пити, поставени преди това с восъчни основи и на тяхно място поставя две нови пити с восъчни основи. След 10-11 дни, след поставянето на втория корпус, но не по късно (може по рано) проверява за наличието на маточници във втория корпус. Едновременно прерязва запечатаното търтеево пило. Маточниците изрязва или ги изолира в клетки, с цел последващо използване на едните и другите по предназначение. Отсъствие на яйцеснасяне и наличие на маточници във втория корпус е потвърждение, че в него няма майка. След това снема втория корпус и го поставя върху мокро зебло и проверява през ХР има ли пчели между всички пити в първия корпус, в които са поставени восъчни основи. В случай, че има много пчели около питите с восъчна основа и питите са изградени или се изграждат, значи всичко е наред. В случай, че има още неизградени пити с восъчни основи, той ги заменя с изградени вече пити от втория корпус.Неизградените пити ги дава на изграждане във втория корпус. При намиране на майката във втория корпус, повтаря всичко по формирането на гнездото.
След 15 дни от първото разширяване, върши второ разширяване на гнездото. За тази цел формира нов корпус. До страничните стени на новият корпус поставя изградени пити и в страни от тях по три пити с восъчни основи. Всичките тези пити предваритело напръсква с вода или сироп. Сваля втория корпус и го поставя върху мокро зебло. Сваля ХР от първия корпус. Отново проверява междурамията на първия корпус, които следва да бъдат изцяло заети с пчели. Неизградените пити от първия корпус заменя с изградени от втория корпус. Върху първия корпус поставя ново заредения корпус и върху него поставя ХР. Върху този втори корпус поставя стария втори корпус, който сега ще бъде вече трети корпус. Сега вече майката има възможност да работи върху питите на два корпуса, преминавайки от един в друг. Отворена е само горната прелка на първия кошер. Отгоре върху питите на третия корпус,покрива с зебло(платно) на което има два отвора за двете хранилки, едната за сироп и втората за вода. Под зеблото от задната страна поставя две кутийки с восъчни стърготини. Над хранилките поставя второ зебло, над него възглавница и най-отгоре капак. Това формиране на гнездото за размножение извършва в края на май. Формирането на закъснялите със своето развитие пчелни семейства в многокорпусните кошери може да закъснее с половин - един месец.
Организация за получаване на отводки
Отводки организира на базата на пчелите и пилото от втория корпус на пчелното семейство, което се извършва 10-11 дни след сформирането на гнездото за размножение. Това е по средата на май.По време на проверката на вторият корпус за наличие на маточници в него, оставя два маточника (или придава маточници от друго семейство). Пренася отводката на ново място и затопля останалото в първия корпус гнездо. На отводката отваря половината на горната прелка. Летящите пчели от отводката се връщат и подсилват основното семейство. В отводката остават около 3-4 пити с запечатено пило и не летящите пчели, което е напълно достатъчно за нормалното развитие на отводката и за отглеждането на майката, излязла от маточниците. След 2 дни изважда питите непокрити с пчели и поставя ограничителната дъска. В хранилката на отводката налива 0,5 л сироп1:1 или мед 1: захар 1: вода 2, а във втората хранилка налива вода. Подхранва, докато в отводката не се отгледат 2-2,5 kg пчели, което е два корпуса. В основното пчелно семейство, след отделянето на отводката сваля ХР. Поставя втори корпус, в който има изградени пити и пити с восъчни основи, напръскани със сироп.Отгоре поставя зебло с два отвора за две хранилки. Под зеблото поставя две кутийки с восъчни стърготини.
Медосбор от кошерите, от които не е вземана отводка
В края на май, когато започне голям принос (медосбор) и появата на топли нощи, постепенно отваря долната прелка на първия корпус. Прелките на горните корпуси постоянно държи затворени. По време на цъфтежа на малината, поставя четвърти корпус, зареден с изградени пити и миналогодишни пити частично с мед , които разпечатва.Всички поставени пити предварително пръска с вода. Премахва кутийките с восъчните стърготини. Постоянно подава вода в едната от хранилките. Майката по това време работи с пълна сила и пчелите се нуждаят от много вода за приготвянето на храната за ларвичките. След неделя, проверява четвъртия корпус и ако открие в него много пчели и принос от мед, поставя пети корпус, който запълва с изградени пити. Не трябва да се закъснява с поставянето на корпусите. Семействата са много силни по това време и при липса на килийки за складиране на нектар в хранителните корпуси, пчелите започват да носят нектар в свободните килийки на развъдното гнездо. По този начин ще се ограничи яйцеснасянето на майката и тя ще започне да се подготвя за рояване. Появата на нектар в петия корпус означава, че меда в третия корпус е запечатен и него можем да центрофужим. В този случай, сваля четвъртия и петия корпус и центрофужи третия. След центрофуженето връща празните пити в третия корпус и връща останалите на място. Отново следи за появата на нектар в петия корпус. При голям принос може да се постави и шести корпус.
След около 20 юли, медосборът рязко намалява и затова сваля горните корпуси, които са без пчели. Обикновено центрофужи меда два пъти, но последните години един път-в края на юли. Питите след центрофужене не дава за почистване от пчелите. Установил е, че те по-малко се нападат от восъчния молец непочистени. Сортира ги и ги съхранява в склада.
Повтаряме, че този метод е интересен. Очевидно той може да даде доста по-големи добиви от мед. Той следва добре да се проучи и след това да се внедрява по-широко. Перспективен е с това, че може успешно да намали рояването до минимум. Може да се произвеждат майки за самосмяна и да се получават много по-високи добиви от мед. От в. Пчела и кошер