На 10 юни 2009 г. в района на Източни Родопи, Резервата “Вълчи дол” конфискуваните през миналата седмица 153 костенурки ще бъдат пуснати отново на свобода от екипа на Спасителния център на “Зелени Балкани”. Костенурките преминаха кратък курс на рехабилитация и обща укрепителна терапия. За момента са напълно годни да бъдат върнати в естествената среда на живот.
Събитието ще се състои в Резерват “Вълчи дол”, в района на яз. Студен кладенец. Екипът на Спасителния център, работи в тясно сътрудничество с Фондация “Геа Челониа” (специализирани в отглеждане и разпространение на двата вида сухоземни костенурки) и РИОСВ – Хасково.
За всички които желаят да присъстват на събитието нека заповядат в сборен пункт в центъра на с. Поточница, Област Кърджали в 10.30 ч., от където екипите ще стартират превозването на костенурките до подходящите места.
Предисторията:
153 сухоземни костенурки бяха изпратени в Спасителния център на Зелени Балкани. Застрашените животни бяха спасени от служители на РУ – Раковски в град Раковски преди опит за продажба, а срещу нарушителите е образувано незабавно наказателно производство.
153 сухоземни костенурки бяха изпратени в Спасителния център на Зелени Балкани. Застрашените животни бяха спасени от служители на РУ – Раковски в град Раковски преди опит за продажба, а срещу нарушителите е образувано незабавно наказателно производство.
В 02.00 ч. сутринта на 3 юни 2009 след съвместна акция на РУ – Раковски и РИОСВ – Пловдив в Спасителния център на Зелени Балкани бяха настанени 153 сухоземни костенурки от двата вида Шопоопашата костенурка (Testudo hermanni) и Шипобедрена костенурка (Testudo graeca). По голямата част от костенурките са от вида Шипоопашата костенурка.
Животните са събирани от група Роми от района на Източни Родопи и са заловени при опит за продажба в гр. Раковски, Област Пловдив.
За момента състоянието на влечугите е стабилно. Предстои изготвяне на ветеринарно-медицинска експертиза и описание на точния видов състав и пол на костенурките. Още днес след изготвянето на необходимите документи от прокуратурата, ветеринарните специалисти на центъра ще пристъпят към общоукрепителна терапия и цялостно обезпаразитяване на индивидите. Най – вероятно костенурките ще останат в спасителния център до приключване на наказателната процедура срещу нарушителите, след което незабавно ще бъдат пуснати на мястото, от където са събрани.
И двата вида сухоземни костенурки са световно защитен вид, вписани в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN-2002), където са поставени в следните категории: T. graeca – уязвим (VU A1cd - 1996), T. hermanni – нисък риск (LR/nt-1996). И двата вида са включени в приложение II на Конвенцията за опазване на европейската дива флора и фауна и природните местообитания (Бернска конвенция), в приложение II на Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES), както и в Директива 92/43 на ЕС от 21.05.1992г. за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. В Българското законодателство сухоземните костенурки фигурират в приложение № 3 от Законa за биологичното разнообразие(ЗБР) и тяхното събиране, задържане в плен, убиване и безпокойство се наказва според Наказателния кодекс на Република България.