Сорт Вебецина има средно растящи растения и при отглеждане храстите могат да останат икономически изгодни над 20 години. На сорта е присъщо да дава коренищни издънки в голямо количество продължително време, които служат за създаване на нови насаждения и много години поддържат и подмладяват храстите.
Избраните площи обикновено се подготвят преди засаждането. У нас, сега това са обик-новено изоставени културни площи или площи използвани за други култури – пшеница, ечемик, соя, картофи или незасяти угари. В годината преди засаждането, грижите ни са да премахнем или сведем до минимум плевелите. Преди основната обработка – риголване или дълбока оран, площта се третира с известните за този случай хербициди, внасят се при нужда и органични торове. Парцелите се изравняват, за да няма нагъната повърхност.
Предварително е направено почистване от корени, храсти, камъни. Риголването се прави през август, септември на дълбочина 40-50 см, с което дълбоко се заравя повърхностния, насипан с плевелни семена почвен пласт, където попада и внесения органичен тор.
Според възможностите на производителите допускаме вместо риголване да се извърши дълбока оран на 35-40 см. По-често стопаните правят дълбока оран, която е за предпочитане при по-леки почви с по-тънък хумусен пласт. До засаждането площта според нуждите се поддържа в чисто от плевели и рохко състояние с няколко разрохквания - култивиране, фрезуване, брануване. Ние препоръчваме в едно стопанство Вебецина да се отглежда на площи от 20 до 50 дка – според финансовите възможност, наличието на работна ръка и възможностите за сушене. Планирането на парцела трябва да осигурява.
За да се избегнат неблагоприятните промени в почвата вследствие на торенето, количествата на минералните торове и пропорциите на елементите в тях трябва да бъдат балансирани и съобразени със изискванията на конкретната култура, климатичната характеристика на района, възрастта и фазата на развитие на растенията, прилаганата агротехника на отглеждане и свойствата на почвата. Скоростта на вкисляване на почвата зависи не само от буферната способност на почвата, но и от прилаганите торови норми - с повишаването им този ефект се засилва многократно. Добре е да се ползват биологични източници на азот.
При овощните култури и лозята това може да се постигне чрез отглеждането на култури за зелено торене в междуредията. Препоръчителна е употребата на органични торове (оборски, птичи и др.), понеже те освобождават бавно хранителните вещества, предпазвайки ги от измиване. (ГФ) пътища, система за напояване, база за инвентар, навес за манипулация на прясно набраните шипки. Заграждането може да се осигури със засаждане в крайните редове на бодливи шипки, които да служат и за опрашители.
Срокът за засаждане на посадъчния материал е продължителен– от ноември до март. Избира се според надморската височина на района. В ниските места есенното засаждане дава много по-добри резултати от пролетното, а на по-високите места се избира срокът като се съобразяват пролетните условия на района.
Преди засаждането се правят нови обработки, за да може растенията да се поставят в рохки, но добре улегнали почви, предварително освободени от плевелите – чизелуване, култивиране, фрезуване. Така подготвени площите се засаждат с предварително осигурения посадъчен материал. Благоприятният срок на засаждане е основна гаранция за вкореняване на издънките до 98-100 на сто. Oт в. Гласът на фермера