Известно е, че изискванията на отделните видове растения към факторите на околната среда са наследствено обусловени в определени граници. Изискванията към външните фактори на шипката сорт Вебецина се различават от тези на обикновената шипка /Rosa canina L/ и другите видове шипка – всичко написано в специализираната литература по технологичните въпроси за тях, не може да се заимства или отъждествява с технологията за култивиране на Вебецина.
Различия има и в изискванията между сорт Вебецина и родителските видове – за майка е използван цвят от мутирала пъпка на летораст на Rosa Webbiana Palt без бодли, а за баща – полският сорт Selekta R. cinammea L., което обяснява специфичността в изискванията на сорт Вебецина. Видовете шипки се описват с общи характеристики – светлолюбиви, студоустойчиви, сухоустойчиви, изискващи следно плодородни почви с умерено овлажнение, умерено пропускливи на вода и въздух. Сорт Вебецина притежава положителните качества на видовете шипки и родителските форми:
- Понеже не понася засенчване, изисква отглеждането му да става на добре огрявани от слънцето места с южно, югоизточно и югозападно изложение и да не се използват за съвместно култивиране с други засенчващи плодови култури.
- Към температурата сортът е със средна взискателност. Дава добра реколта на места с прохладна пролет и лято, доста е пластичен и вирее добре в райони с различна надморска височина – под и над 500-600 м, стига до 1300 м н.в. Устойчивостта му на измръзване е изключителна. Устоява на студове до -29оС. Не са подходящи дните с температури над 38-40оС.
- Шипката може да остане на едно място над 20 години. Предпочита добра въздушна влага и плодородни почви, но се развива успешно и на средно и на помалко плодородна почва, на изоставени и пустеещи места. Може да търпи наклони до 20 0 и да играе противоерозионна роля. Не понася места с плитка подпочвена вода, места които се заливат, силно песъкливи участъци, места с тънък почвен слой и камениста подпочва. Почвите трябва да бъдат поне 60-100 см дълбоки и с рН около 6.Понеже не понася засенчване, предпочита южно, югоизточно и югозападно изложение.
- При избор на място се съобразява посоката и силата на въздушните течения. Шипката е кръстосано опрашващо се растение и слабите и средни раздвижвания на въздуха допринасят за опрашването на цветовете, което повишава добивите плод. Подобни условия са неблагоприятни за развитие на гъбни болести и допринасят за опазване на растенията. Бурните и постоянните ветрове силно изсушават влагата от повърхностния слоя на почвата, с което пречи на нормалното наливане на плодовете. Познаването на този фактор позволява сполучливо ориентиране на редовете в насажденията. От в. Гласът на фермера