II. РАЗХОДИ ЗА ДЪЛГОТРАЙНИ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ (ДМА)
Дълготрайните материални активи (ДМА) – това са разходите за неща, които са с голяма стойност и се използват за период по-дълъг от една година. Такива разходи са: изграждането или сериозните ремонти на пчеларски помещения, закупуването на кошери, центрофуга, вана за разпечатване на пити, матуратор, фургон (за подвижно пчеларство или за вадене на мед на пчелина) и друго скъпо пчеларско оборудване. Към този раздел се отнасят и отводките, пакетите пчели и пчелните семейства.
Тъй като от една страна стойността на ДМА е голяма, а от друга страна те се използват много години, не може да включим стойността им в себестойността на пчелните продукти само в годината на придобиването (закупуването) им. За разлика от разходите от таблица 1, които изцяло се включват в себестойността на пчелните продукти за текущата година, за ДМА има друг подход. Стойността на ДМА се разделя на равни части на броя на годините, през които те ще се използват. Получената стойност представлява годишната амортизация в лева. Започвайки от годината на закупуване (придобиване) на ДМА, всяка година в себестойността на пчелните продукти се включва годишната амортизация. Това се прави включително до последната година на амортизация на съответния дълготраен материален актив.
Например, ако сме закупили през 2007 г центрофуга за 859 лв, а срокът й на амортизация е 8 г. Тогава годишната амортизация е 107 лв (859 лв : 8 г = 107 лв/годишно). Така започвайки от 2007 г до 2013 г включително (общо 8 г), при определяне на себестойността на пчелните продукти, (към разходите) всяка година се добавят по 107 лв. амортизация за центрофугата. След този срок най-вероятно центрофугата пак ще е годна за работа, но вече няма да се включват амортизационни разходи за нея в себестойността. За пчеларското оборудване, в т.ч. фургони и паянтови постройки, препоръчваме да се използва срок на амортизация от 8 год., което отговаря на нормативните изисквания. За масивни сгради трябва да се използва срок на амортизация от 25 год. т.е. всяка година в себестойността на пчелните продукти трябва да се включва по 1/25 части от стойността на сградите. На земеделски земи, амортизация не се начислява. За закупени земеделски земи за създаване на пчелин направените разходи може да се разпределят за 25 год. и всяка година да се включва 1/25 от стойността на земята в себестойността на пчелните продукти. За да не утежняваме текста, мотивите за това няма да описваме. За удобство препоръчваме разходите за отводки, пакети пчели и пчелни семейства да се разпределят за 8 год. и всяка година да се включва по 1/8 от стойността им в себестойността на пчелните продукти. Мотивите за това са:
- при пчелните семейства има смъртност, която е в рамките на 10% - 15%. Ако приемем за средна смъртност 12,5%, то значи, че всяка закупена отводка, пакет пчели или пчелно семейство ще ни служи средно по 8 години;
- за еднаквост с амортизацията на пчеларското оборудване и улеснение при пресмятането на себестойността на пчелните продукти.
При определяне на себестойността на пчелните продукти, за ДМА и за амортизацията е разработена Таблица 2 „Разходи за дълготрайни материални активи (ДМА) за пчелин и амортизация за една година След изтичане на периода за амортизация (от кол.5) на конкретен ДМА, той не се записва в таблица 2. Oт в. Пчела и кошер