Колбасите ни са пълни с рога и копита. 90% от сиренето ни не е истинско. Гордостта ни - киселото мляко - се прави с нишесте. Какво купуваме всъщност? И какво ядем? "Стандарт" направи опит да разбере истината както за сиренето, така и за кренвиршите, киселото мляко, лютеницата и всички продукти, в правенето на които има нещо гнило. Ще ви представим резултатите, пък вие решете какво да ядете.
Tрябва ли да биеш път до Токио, за да хапнеш истинско кисело мляко? "Само там е истинско!", шегуват се напоследък в магазините. Излезе, че японското "Мейджи" много повече прилича на истинското кисело мляко, което квасят бабите ни на село. Защо най-голямата ни гордост изчезна от рафтовете в магазина? Какви ментета ни пробутват производителите? И кисело мляко или йогурт ядем?
Лактобацилус булгарикус емигрира
Лактобацилус булгарикус - магическата бактерия в българското мляко - вече не вирее по родните земи.
Истинско кисело мляко се прави само в Япония, Индия и Китай. "Закваските с лактобацилус се изнасят само за Азия", обяснява проф. Желязко Симов, ръководител на катедра "Мляко" в Университета по хранителни технологии в Пловдив (УХТ). БГ производителите масово ползват евтини закваски от Европа, разкриват специалистите. "Нито една фирма у нас не купува българската закваска", категоричен е проф. Симов. "Вкусовите качества се променят с навлизането на нови продукти от ЕС", признава и Михаил Тачев, шеф на асоциацията на млекопреработвателите. Закваските може и да са френски, но това не прави млякото ни вредно, оправдават се производителите.
А къде е кравата
"Киселото ни мляко е пълно с палмово и кокосово масло", разкрива проф. Симов. Растителните мазнини се внасят безконтролно от Европа. "Няма кой да изследва палмовите и кокосовите масла", признава специалистът. Тъй като не са с животински произход, експертите от Националната ветеринарномедицинска служба са с вързани ръце. "Здравното министерство разрешава вноса им, но не се занимава с изследването на съставките", обяснява преподавателят в УХТ. "Да, използват се растителни мазнини, но купуваме качествени и скъпи от Дания", обяснява Михаил Тачев.
"Диетичните" млека
Най-много палмови и кокосови масла се тъпчат в диетичните млека. Нискокалоричният продукт е истински хит на пазара напоследък. Какво има в "диетичните кофички" обаче? При производството им се "изважда" млечната мазнина и се заменя с растителна, обяснява Михаил Тачев.
Така се получава супер евтин и нискокалоричен продукт. "Млякото се обезмаслява до 0%. Маслеността се компенсира с растителна мазнина", уточнява Танев. Диетичният продукт не би трябвало да е вреден, уверяват производителите. "Напротив - палмовото и кокосовото масло са наситени мастни киселини", оборва ги проф. Симов. И организмът ни не може да ги разгражда. "Страхотно вредни са", категоричен е професорът.
Супер качество за 40 ст.
Мляко за 40 ст.? "Не си и помисляйте!", категорични са експертите. Най-добри са млеката, които се предлагат за около 80-90 стотинки. По-евтините обикновено са наблъскани със сухо мляко или вода, за да "го докарат на вид", обясняват специалистите. Гъст продукт за жълти стотинки най-лесно се получава, като се ползва мляко на прах. Евтините марки се отличават и с голямо водно съдържание. "Прилича ли ви на айран, по-добре не купувайте", предупреждават експертите.
Иначе успокояват - не се смущавайте от дългия срок на годност на млеката. "Преди трайността им беше 3 дни, сега е 24", обяснява проф. Желязко Симов. Причината не е в консервантите, а по-добрите технологии, кълнат се родните производители. От в. Стандарт