Предозирането на този витамин може да нанесе страхотни щети на фермерите. “Дозата прави отровата". Тази поучителна мисъл на Парацелз е валидна и при предозирането на витамин Д. Това узнаха с болка неотдавна независимо един от друг двама фермери от германската провинция Баден-Вюртемберг - единият производител на малки прасета, а другият - собственик на ферма за угояване на свине. Какво се бе случило?
Както във фермата със 120 свине майки, така и във фермата с 630 места за угояване за по-малко от седмица след подмяна на фуражите животните се промениха катастрофално. Фермерът със свинете майки подмени рязко храненето с нов концентриран фураж. Колегата му, който си произвеждаше сам концентрата - смеска от житни и соя, смени само една от минералните субстанции. Независимо от това, че в двата случая доставчиците бяха различни и във времето не е имало съвпадение, симптомите бяха почти идетични: - Животните отказаха храната. Преценява се, че е забелязан спад на приетите фуражи между 30 и 50 на сто. Някои от животните квичали пред хранилките, но не се докосвали до храната.
Голяма част от свинете започнала да слабее; - Същевременно рязко се повишило приемането на вода. Младите прасета необичайно често започнали да се отправят към поилките. Те стоели на групи пред тях и се бутали едно друго, за да се доберат до водата; - Едновременно с увеличението на приема на вода се повишило рязко уринирането. Големи участъци с гладко подово покритие бяха залети с пласт урина. Екскрементите били твърди, сухи и в незначителни количества; - На фермера направило впечатление, че животните станали безучастни и с повишена сънливост. Някои от тях лежали на групи едно върху друго. Гледачите с удивление забелязали че прасетата почти не реагирали на ущипване по ушите или на дърпане на пашките и крайниците. Констатирано било общо спадане на телесната температура до 37,7 градуса. Нормално при прасетата тя е около 38,8 градуса; - Прасетата се придвижвали несигурно и с клатушкаща се походка. Забелязани били признаци на частична парализа на задните крайници.
При много от животните било установено неестествено извиване на гръбнака; - Много от свинете майки получили спонтанни аборти. 1000-КРАТНО ПРЕДОЗИРАНЕ Екстремният отказ от хранене относително бързо доведе до извода за хранително отравяне. И за двата случая бе назначена комисия за проверка. Първото подозрение бе за повишение на концентрацията на микотоксините. Вниманието бе насочено към отравяне с охратоксин А. Този микотоксин поразява тъканите на бъбреците, предизвиква силна жажда и учестено уриниране. Но и в двата случая бе ясно, че трябва да се изследват минералните съставки на храната, които биха могли да въздействат за подобна реакция. В листата за проверка бе включен и витамин Д. Защото той, заедно с два хормона, регулира обмяната на калций в организма (виж карето).
Резултатите от взетите проби бяха недвусмислени: докато подозренията за наличие на повишена концентрация на микотоксини се оказаха преувеличени, във фермата с малките парсета, където са използвани готови смески, бе установено съдържание на 2,35 милиона интернационални единици (ИЕ) витамин Д3 на килограм фураж, докато допустимата доза е 2000 ИЕ на килограм. Това означава, че граничните стойности са били превишени хилядократно. Във фермата за угояване на свине бе установена повишена канцентрация минералните добавки. Съдържанието на витамин Д3 бе 12,3 млн. ИЕ на килограм и с това надвишаваше 62 пъти граничната стойност от 200 000 ИЕ на килограм. Две паралелни проби, направени от съответните институции на производителя на фуражи, показаха още по-високи стойности на витамин Д във вложените минерални съставки - един път 13 млн. ИЕ, втори път - 15 млн. ИЕ на килограм. Освен витамин Д3 в минералните добавки бе открито и съдържание на витамин Д2 в количество 64 900 ИЕ на килограм. Витамин Д2 трябваше да се вземе предвид при оценката на болестотворните фактори, тъй като при повишена концентрация той е от 10 до 20 пъти по-токсичен от витамин Д3. Според законовите норми за производство на храна за животните, едновременното влагане на витамин Д2 и витамин Д3 е забранено.
Въпреки че двете проби бяха неоспорими, и в двете ферми взеха проби за класическа чума по свинете, тъй като симптомите наподобяваха на това заболяване. Резултатите от кръвните проби бяха отрицателни.
КАК ДЕЙСТВА ВИТАМИН Д? В активната си форма - калцитрола, витамин Д действа хормонално и регулира заедно с други хормони обмена на калций в организма. Свръхдозирането на калцитрол води до повишено отлагане на калций в червата, както и до повишено съдържание в костните тъкани и оттук до повишение на нивото на кръвния калций. Зависещите от калция системи на организма проявяват от това първичните признаци на отравяне с витамин Д.
Бъбреци: Високото ниво на кръвния калций въздейства върху функциите на бъбреците, т. е. върху обратното извличане на минерали и вода от урината. При пренасищането на бъбречната тъкан с различни минерали нараства опасността от образуване на камъни в бъбреците и в пикочните канали, тъканите склерозират, нарушава се цялостната функция на бъбреците. Рязко нараства отделянето на урина и минерали. Заедно с това се наблюдава засилена жажда, за да се компенира загубата на течности и да се предотврати обезводняването на организма. Централна нервна система: Повишеното ниво на кръвния калций води до потискне на нервната система. Свинете стават безучастни, уморени и отпуснати. Когато организмът не може да компенсира хипервитаминозата с витамин Д, животните изпадат в кома и умират. Скелетна мускулатура: Повишава се прагът на нервно-мускулната чувствителност. Това се проявява при животните като безсилие и слабост. Сърце и кръвообращение: Забелязва се учестяване на пулса и повишение на кръвното налягане. Оттук нараства опасността (поради повишение на кръвния калций) от склерозиране на кръвоносните съдове, захранващи бъбреците, белите дробове и щитовидната жлеза. Стомашно-чревен тракт: Свинете проявяват симптоми на гадене, повръщане, в някои случаи се наблюдава диария. Но по принцип по-чести са симптомите на запек. В стомаха започва да се отделя голямо количество солна киселина, която от своя страна води до образуване на язва.