Колимаститът се определя като заболяване на млечната жлеза, което се причинява от различните коли микроорганизми, или от техните токсини. Под колиформи се разбират грам-отрицателни бактерии от семейство Enterobacteriaceae, разграждащи лактозата. Като причинител на мастит Escherichia coli е открита през 1886 г. от Kitt. През 1903 година за първи път е бил провокиран коли-мастит чрез аплициране на коли бактерии в цицковия канал.
Въпреки че не са често срещани, колимаститите при кравите имат голямо икономическо значение. Протичането им е остро. Налагат спешна ветеринарномедицинска намеса. За спасяване на пациента е необходима комплексна, скъпа терапия за продължителен период от време. Високостепенните промени в млечната жлеза често водят до необратимо прекратяване на млечната секреция. Това е причината, поради която нерядко животните се бракуват.
През последните години значението на това заболяване непрекъснато нараства.
Патогенезата (механизмът на възникване) на колимаститите все още не е напълно изяснена. На базата на направени емпирични проучвания е установено, че пренасянето на инфекцията от животно на животно не играе роля при разпространението на това заболяване. Съществено значение играят условията на отглеждане. Пътят, по който се предава инфекцията, не е изяснен напълно. В миналото се е предполагало, че аналогично на коковите, инфекцията при коли маститите прониква през цицковия канал. Понастоящем обаче е прието, че този път е с второстепенно, несъществено значение за възникване им. Според Weight (1984) 2/3 от всички колимастити се дължат на инфекция, чието първо огнище е извън млечната жлеза. По-късно патогенните микроорганизми се разпространяват по кръвен път и достигат до вимето.
Ветеринарната медицина при селскостопанските животни е насочена основно към осъществяване на необходимите профилактични мерки. Погледнато през призмата на разглежданата тематика, основна задача на ветеринарните лекари, фермери и стопани е да ограничат до минимум броя на колимаститите. В световен мащаб се правят опити това да бъде постигнато. За съжаление обаче успехът е минимален. Надеждите са свързани със създаване на ваксина.
От в. Гласът на фермера