При определени условия трайните насаждения може да се отглеждат по т. нар. чимовомулчираща система. У нас тя е приложима само при поливни условия, при гарантирано умерено и балансирано минерално торене, на площи, чисти от коренищни и кореновоиздънкови плевели. При тази система културното затревяване на междуредията се съчетава с мулчирането им с окосената и наситнена маса на тревите. Редовите ивици се поддържат чисти от плевели чрез хербициди. При някои разновидности на тази система третираните ивици се мулчират с окосената маса от междуредията. Равномерният мулч от наситнената растителна маса забавя отрастването на плевелите, които се размножават се най-вече чрез семена. При правилно реализиране тази система влияе благоприятно върху почвеното плодородие и дава възможност за по-рационална борба с плевелите.
Възможни алтернативи.
Алтернативна възможност на окосяването е третирането на надземната маса на тревите с тотални контактни хербициди: дикват (Реглон форте) или глюфозинат (Баста 20 СЛ).
При друга разновидност на културно затревяване вътре в реда на дърветата и лозите наесен се засяват някои бързорастящи зимуващи видове - ръж, ечемик, репко, червена власатка, пасищен райграс и др. Рано напролет, след като вече са образували плътна растителна маса, те се унищожават със същите хербициди. Вместо изкуствено затревяване, може да се разчита и на естествено образуване на тези зони с някои нискостъблени слабоконкурентни на овошките и лозята плевелни растения с плитка коренова система и плътна надземна маса като например звездица.
Зеленото торене е друг алтернативен начин за поддържане на почвената повърхност в трайните насаждения. Зеленото торене се състои в заораване на изкуствено засетите (сидерални) растения като лупина, някои видове детелина, фиево-овесена или грахово-овесена смеска. Зеленото торене дава положителни резултати само в случаите, когато трайното насаждение е осигурено с достатъчно вода и хранителни вещества, за да не се конкурира от сидералната култура.