Главестото зеле се отличава с ниски калорийни стойности и богато съдържание на полезни вещества (витамините С, В, К, Е, U, въглехидрати и ензими), необходими за нормалното функциониране на човешкият организъм. Затова се нарежда между най-ценните и желани зеленчуци, още повече в сезона, когато на пазара няма изобилие на пресни зеленчуци.
- Зелето е студоустойчива култура
Според биологичните изисквания главестото зеле се определя като хладнолюбива и студоустойчива култура. Семената покълват за 5 дни и при ниски положителни температури на въздуха (над 5°С), а закаленият разсад издържа без повреди до -7°С.
Това дава възможност за отглеждането му и през студените месеци от годината. Такова е ранното предзимно полско производство на зеле, при което разсадът се отглежда на открити лехи. Семената се засяват на предварително добре обработени лехи с широчина 1,0-1,2 м, в началото до средата на септември. Задължително условие преди сеитбата на семената е почвата да е с оптимална влажност, за да благоприятства бързото и дружно поникване на семената. Сеитбената норма е 4-5 г/кв.м, като за производството на разсад за 100 кв.м площ са необходими 7-8 г семена. Сеитбата е ръчна, като може да се сее разпръснато или редово (под маркер). Семената се покриват с тънък слой торо-почвена смес - около 1-2 см.
- Изборът от сортове е голям
Най-подходящите сортове за това производство са Бесапара, Спринт, Дербентско и Т-16 F1. Не трябва да се подценяват и хибридите, внесени от Япония, Холандия и др., които се предлагат от фирмите-представители у нас.
Най-добре зелето вирее на леки, глинесто-песъчливи почви, добре наторени с органични и минерални торове, без близка подпочвена вода. Зелето не понася да се отглежда след себе си, както и след другите култури от сем. Зелеви. Като добри предшественици се смятат зърнените житни, картофите, доматите, пиперът, краставиците и бобовите култури. При монокултурно отглеждане се рискува добивът и качеството на зелките да намалее значително. Отглеждането му като първа и втора култура спомага за уплътняване на зеленчуковите сеитбообръщения.
Oт в. Гласът на фермера