Начало » Важно за фермера » Животновъдство
16.09.2003 г.

Да не допускаме грешки при отглеждането на птиците

Да не допускаме грешки при отглеждането на птиците

Въпреки усилията на специалистите да спазват установените в световната практика технологични изисквания, нормативи и режим за отглеждане на птиците твърде често се установяват нарушения както в процеса на производството, така и при заготовката на яйцата за реализация, което е свързано със загуби за производителите.

Прави впечатление, че най-много грешки се допускат в преходния период есен-зима

Причините са много. Неподготвени птичарници за отглеждане на птиците през зимните месеци, липса на средства за подходящо оборудване на птичарниците, непознаване на технологията на отглеждане, често и поради идеи на стопаните за по-икономично отглеждане и пр. Не трябва да се забравя, че указанията, които се дават за отглеждането на домашните животни и птици, се основават на над 100-годишен опит, наблюдения и научни изследвания и тяхното спазване гарантира пълноценно използване на генетичните възможности за получаване на максимална продукция. Ще се спрем на по-съществените изисквания при отглеждането на птиците.

ПОМЕЩЕНИЯ

Помещенията за младите птици от излюпването им до 30-40-дневна възраст, както и за бройлерите, независимо от типа на конструкцията им, трябва да бъдат изградени или преустроени подходящо за целта, на което някои птицевъди не обръщат достатъчно внимание. Изисква се стените да са с добра топлоизолационна способност с К = 0,6 до 0,9 Ккал/кв. м. Отвътре да са гладки, за да не събират прах и отпадъци. Вътрешната мазилка да е устойчива на измиване с вода и дезинфектанти. Таваните за предпочитане да са двойни, с въздушна възглавница. В противен случай при по-студени тавани по тях се кондензират водни капки, които капят върху птиците, тормозят ги, създават предпоставки за простудни заболявания или възникване на стресови състояния с неблагоприятни последствия за птиците.

Твърде често се обръща малко внимание на пода

Той трябва да бъде "топъл" - от фугирани тухли, сгуробетон или асфалт. Да е повдигнат от нивото на двора поне 20-30 см за предпазване от влага. Поради икономически съображения в момента много фермери (стопани) използват землестите подове в постройките. Землестите подове са топли, но след продължително отглеждане на птици върху тях е възможно да се превърнат в източник на зараза. Това налага тези подове да се дезинфекцират много добре след отглеждане на всяка партида птици. Още по-добре е 20-30 см от повърхността на пода да се изстъргва с булдозер, да се засипва с нов пласт пръст или глина и да се трамбова добре.

В световната практика масово се внедряват подове от пластмасови скари. Първоначалните капиталовложения са малко по-високи, но впоследствие се изплащат, тъй като не се използва слама за постеля, не се налага извозване на тор, почистването на изверженията е по-лесно и по-бързо. Подът в тези помещения е от бетон с наклон 2-3 см към странично или централно разположени малки канавки за оттичане на водата. Върху бетоновия под се подреждат пластмасовите скари. При някои системи те представляват плоскости с крака, повдигнати на 30-40 см от земята. Използват се за всички видове птици. Недостатък на този вид подове е, че се налага в помещението да се поддържа температура по-висока с 2-3 градуса С в сравнение с традиционното подово отглеждане върху дълбока постеля от слама. Такива пластмасови скари се предлагат от много фирми.  

Да не допускаме грешки при отглеждането на птиците
3992
 

Последни материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
Свързани материали
Виж
Ферма за кокошки носачки
Предприемач го чакат между две и осем години затвор за измама на ДФЗ
До 22 май е срокът за кандидатстване
Започна приемът на заявления за хуманно отношение към птици и свине
БАБХ
Птичи грип и в птицеферма в Цалапица
Спешни мерки за неразпространение на птичия грип в страната
Пожарът тръгнал от сухи треви наблизо
В селскостопанска постройка в Димитровград изгоряха 15 кокошки и куче
Близо 40 хиляди кокошки носачки ще бъдат умъртвени
Трето огнище на птичи грип в страната за седмица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини