Начало » Важно за фермера » Животновъдство
16.09.2003 г.

Да не допускаме грешки при отглеждането на птиците

Да не допускаме грешки при отглеждането на птиците

Въпреки усилията на специалистите да спазват установените в световната практика технологични изисквания, нормативи и режим за отглеждане на птиците твърде често се установяват нарушения както в процеса на производството, така и при заготовката на яйцата за реализация, което е свързано със загуби за производителите.

Прави впечатление, че най-много грешки се допускат в преходния период есен-зима

Причините са много. Неподготвени птичарници за отглеждане на птиците през зимните месеци, липса на средства за подходящо оборудване на птичарниците, непознаване на технологията на отглеждане, често и поради идеи на стопаните за по-икономично отглеждане и пр. Не трябва да се забравя, че указанията, които се дават за отглеждането на домашните животни и птици, се основават на над 100-годишен опит, наблюдения и научни изследвания и тяхното спазване гарантира пълноценно използване на генетичните възможности за получаване на максимална продукция. Ще се спрем на по-съществените изисквания при отглеждането на птиците.

ПОМЕЩЕНИЯ

Помещенията за младите птици от излюпването им до 30-40-дневна възраст, както и за бройлерите, независимо от типа на конструкцията им, трябва да бъдат изградени или преустроени подходящо за целта, на което някои птицевъди не обръщат достатъчно внимание. Изисква се стените да са с добра топлоизолационна способност с К = 0,6 до 0,9 Ккал/кв. м. Отвътре да са гладки, за да не събират прах и отпадъци. Вътрешната мазилка да е устойчива на измиване с вода и дезинфектанти. Таваните за предпочитане да са двойни, с въздушна възглавница. В противен случай при по-студени тавани по тях се кондензират водни капки, които капят върху птиците, тормозят ги, създават предпоставки за простудни заболявания или възникване на стресови състояния с неблагоприятни последствия за птиците.

Твърде често се обръща малко внимание на пода

Той трябва да бъде "топъл" - от фугирани тухли, сгуробетон или асфалт. Да е повдигнат от нивото на двора поне 20-30 см за предпазване от влага. Поради икономически съображения в момента много фермери (стопани) използват землестите подове в постройките. Землестите подове са топли, но след продължително отглеждане на птици върху тях е възможно да се превърнат в източник на зараза. Това налага тези подове да се дезинфекцират много добре след отглеждане на всяка партида птици. Още по-добре е 20-30 см от повърхността на пода да се изстъргва с булдозер, да се засипва с нов пласт пръст или глина и да се трамбова добре.

В световната практика масово се внедряват подове от пластмасови скари. Първоначалните капиталовложения са малко по-високи, но впоследствие се изплащат, тъй като не се използва слама за постеля, не се налага извозване на тор, почистването на изверженията е по-лесно и по-бързо. Подът в тези помещения е от бетон с наклон 2-3 см към странично или централно разположени малки канавки за оттичане на водата. Върху бетоновия под се подреждат пластмасовите скари. При някои системи те представляват плоскости с крака, повдигнати на 30-40 см от земята. Използват се за всички видове птици. Недостатък на този вид подове е, че се налага в помещението да се поддържа температура по-висока с 2-3 градуса С в сравнение с традиционното подово отглеждане върху дълбока постеля от слама. Такива пластмасови скари се предлагат от много фирми.  

Да не допускаме грешки при отглеждането на птиците
4073
 

Последни материали
Виж
Предишното огнище на болестта в Европа е у нас през 2011 година
Германия потвърди първи случай на шап от 37 години до границата с Полша
При крушите в САЩ сривът е с над 20 на сто при лек ръст в Европа
Запасите от ябълки в Европа и САЩ са под миналогодишните
В очакване на по-силно търсене на зърнената култура за износ
Фермерите в САЩ разшириха площите с есенна пшеница
С изключение на преминаващите транзит и насочените за клане
Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата
За безстопанствен добитък ще бъдат проверени и останалите 8 общини в региона
Откриха десетки нерегистрирани животни в обекти и пасища край Кюстендил
Непълен отчет за 2024 г.
От МЗХ отчитат намаление на нелегалната сеч в горите
Свързани материали
Виж
Ферма за кокошки носачки
Предприемач го чакат между две и осем години затвор за измама на ДФЗ
До 22 май е срокът за кандидатстване
Започна приемът на заявления за хуманно отношение към птици и свине
БАБХ
Птичи грип и в птицеферма в Цалапица
Спешни мерки за неразпространение на птичия грип в страната
Пожарът тръгнал от сухи треви наблизо
В селскостопанска постройка в Димитровград изгоряха 15 кокошки и куче
Близо 40 хиляди кокошки носачки ще бъдат умъртвени
Трето огнище на птичи грип в страната за седмица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини