Земеделските производители, кандидатствали за Кампания 2019 по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци, ще получат финансовата си подкрепа с половин месец по-рано, в сравнение с миналата година. Това съобщи изпълнителният директор на фонд „Земеделие“ Васил Грудев по време на среща с представители на асоциациите на овощарите в България, съобщиха от пресцентъра на ДФЗ.
Средствата ще бъдат преведени по сметките на бранша поетапно от 13 до 18 март тази година.
Грудев припомни, че до 31 януари стопаните доказват произведената и реализирана продукция пред фонда. Той призова бенефициентите да бъдат коректни и по-експедитивни при отчитането на документите. Колкото по-бързо представят изискваните документи, толкова по-скоро те ще бъдат обработени и определени ставките по схемите, подчерта изпълнителният директор на фонда.
Десислава Танева за предстоящата Кампания за директни плащания 2020 година
Васил Грудев заяви още, че проверките на място остават интензивни. По думите му най-голям процент некоректно заявени за подпомагане площи са открити при производството на полски култури.
По време на срещата бе обсъден и предстоящия прием по схемата „Помощ за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция”. По схемата тази година ще бъде разпределен над 4 пъти по-голям ресурс в сравнение с 2019 г. Бюджетът е увеличен от 3,6 млн. лв. на 18,6 млн. лв. Заявления ще се подават от 3 до 28 февруари 2020 г. Изпълнителния директор на ДФЗ почерта, че приоритет при приема ще бъдат проектите на чувствителните сектори, каквито са тези на плодоветe и зеленчуците.
Грудев обясни, че финансовата подкрепа ще покрие част от разходите за машини за пакетиране, линии за подготовка, охлаждане и съхранение на първична земеделска продукция. Обхватът на схемата е разширен, като се включват и машини, оборудване и съоръжения за защита от слана и градушки.
Овощарите изразиха удовлетвореност от създадената от ръководството на ДФЗ – РА организация, която позволява плащанията на субсидиите да изпреварват сроковете, заложени в индикативния график. Това дава възможност агробизнесът да планира по-ефективно своята дейност. си, бяха единодушни земеделските стопани в края на срещата.