От 17 години Винарската изба „Мезек“ става второ място за професионална изява на лекаря Георги Дзивков, който първоначално заедно със своя чичо Сашо Карапеев, а после и сам, развива една от първите след демокрацията малки винарни в този утвърден лозарски край от Южна България. Изкуството да прави вино очевидно надделява над медицината, защото за тези 17 години младият лекар се усъвършенства и днес неговите вина имат десетки хиляди почитатели – най-вече заради нежния си вкус, уханните аромати и липсата на консерванти.
И макар че не разполага с големи собствени насаждения – наследственото лозе е само 20 декара, винарят е създал дългогодишно партньорство с редица производители от Мезек и близките села - Сива река, Чернодъб и Орешец, с които има постоянни договори. В резултат - осигурява селектирана суровина от трите червени сорта мерло, каберне совиньон и мавруд. И от тях всяка година прави четири вида натурално вино, последното от което е копаж от трите сорта под марката „Траки“. То се приема изключително добре от потребителите, макар че е нехарактерно копажите да съдържат повече от два сорта, посочва винарят.
„Тази година - като всички предишни от 2015 г. насам, беше изключително добра за лозаро-винарския бранш“, посочва още Георги. Само ден преди да го срещнем, той е сложил в съдовете и последното обрано грозде. Традиционно в района на Мезек заради многото слънчеви часове гроздето узрява дори повече, отколкото е необходимо, като понякога захарните проценти стигат до 30. „Вчера смачках каберне совиньон със захарност от 29,2, а мерлото пък имаше 29,5%", обяснява винарят.
Ако в първите години той се е учил да прави вино основно от майстори-технолози, постепенно с опита се усъвършенства и днес виното му наистина печели ценителите с натуралните аромати и липсата на консерванти, каквато е масовата практика в съвременното производство. „Когато се бутилира, преди да го продаваме в магазините, не слагахме дори сулфити. Съдовете са такива, че пазим виното да не се окислява – неслучайно и буретата са пълни догоре“, посочва още Георги. По време на ферментацията спазват и други технологични тънкости, така че процесът завършва нормално до получаване на младото вино.
Съдовете са произведени по поръчка на самата изба и са от неръждаема стомана. Самият Георги прилага елементи от различни технологии, така че да открие онзи тип на ферментация за получаване на по-качественото вино. „След като утвърдихме технологията си, вече я спазваме точно, така че хората да бъдат сигурни, че всяка година ще получат нужното качество“, заключава още собственикът на винарната. Собственикът държи и на търговската марка, която не е на латиница, а на български език - с оригинално обръщане на двете букви З и Е в "Мезек".
Ако в първите години от създаването си Винарската изба „Мезек“ произвежда едва около 3 тона вино, днес при увеличения капацитет се преработват около 17 тона грозде, от които готовото вино е 15 тона. Ценовият клас на продукцията им е в средния сегмент. Отлежалите марки се предлагат по 15 лв., а младите вина струват между 10 и 12 лева. Продукцията се продава основно в специализирани магазини за вино в големите градове като София, Варна, Пловдив, Бургас и др.
Много често с туристическите маршрути през Мезек чужденците харесват това, което са купили от избата, затова и после често си правят поръчки по интернет. Местните къщи за гости също са ценители на малката изба, така че разчитат на редовни доставки от Мезек. И понеже философията на винаря-медик Георги е да произвежда по натурална рецепта, затова и целта му е да лекува с качество и хубаво настроение.
Екатерина Стоилова