Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
29.10.2012 г.

Поради висока захарност виното се избистря бавно

Свещенодействия в избата

Забистрянето на младите вина започва след окончателното приключване на тихата ферментация и успокояване на виното. Мътността на младите вина се дължи на фини органични частици, преминали от гроздето при преработката и алкохолната ферментация. Образувалият се при тихата ферментация въглероден диоксид полепва по тях и ги задържа в плаващо състояние. Мътещите частици се освобождават от полепналия въглероден диоксид и бавно падат на дъното, при което виното се избистря. Този процес продължава различно време и зависи от захарното съдържание на гроздето, температурата по време на гроздобера и бурната алкохолна ферментация.

Тази есен се характеризираше с високи температури. За разлика от други години, гроздето натрупа високо захарност. Алкохолната ферментация в домашното винопроизводство протича спонтанно от дрождите, намиращи се по гроздето. За разлика от селекционираните раси и щамове, те не понасят висока захарност и не довеждат ферментацията до край. След бурната ферментация във виното остава по-голямо количество неразградена захар, която заедно с образувания алкохол затормозват протичането на тихата ферментация. Тя продължава по-дълго време от нормалното. Това не бива да смущава, стига при преработката на гроздето и протичането на бурната ферментация да е поддържана добра хигиена и са спазени необходимите технологични изисквания.

Ускоряване избистрянето на млади вина чрез използване на познатите средства за бистрене като желатин, яйчен белтък и бентонит няма да дадат добър резултат. Във виното все още продължава макар и бавно тиха ферментация. Поради високата захарност на гроздето е възможно тя да се прекрати без разграждане (ферментиране) на всичката захар. Когато остатъчната захар е в малко количество тя омекотява вкуса и прави виното по пивко. Такова вино обаче е биологично нестабилно. То е предразположено на заболяване. В него може да се възбудят и развият нежелани процеси, продуктите от които ще влошат вкусовите му качества.

Вината с остатъчна захар трябва да се консумират до настъпване на пролетта. Ниската температура през зимата задържа развитието на болестотворни процеси и виното запазва вкусовите си качества. Със затопляне на времето през пролетта такава гаранция няма.

Ускорено избистряне на млади вина е възможно чрез центрофугиране, но в домашното винопроизводство тази практика е неприложима поради малкото количество на вината и липса на такава техника. По същите причини не е приложимо и филтрирането.

Запазването на вината с остатъчна захар в домашни условия е възможно чрез бутилиране и пастьоризация, което трябва да се приложи в края на зимата преди затопляне на времето. Предполага се, че тогава е останало малко количество вино и наливането му в бутилки няма да представлява проблем.

Проф. Димитър ЦАКОВ, в. Гласът на фермера, Абонирайте се за 2013 г сега - за абонамент - каталожен N 843

Поради висока захарност виното се избистря бавно
101653
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини