Заради африканската чума по свиннете в Китай износът на свинско от Европейския съзю през тази година ще надхвърли с 20% миналогодишния, а производството на зърнени култури въпреки сушата през лятото не само се възстанови от миналогодишния спад, но и нарасна с 8%. Това са основните изводи от публикувания доклад на Европейската комисия за състоянието на селскостопанските пазари в общността.
Дори при горещото и сухо лято в повечето държави-членки на ЕС производството на зърнени култури достига 312 млн. тона, сочи последната оценка на анализаторите на ЕК. Сушата обаче се отрази забележимо на царевицата, чиято реколта вероятно ще намалее с 4% до 66,5 млн. тона. Производството на пшеница и ечемик обаче надхвърля миналогодишното с 10-12% до съответно 145 и 61 млн. тона.
Заради неблагоприятните метеорологични условия реколтата от маслодайни култури се очаква да падне до 7-годишен минимум в размер на 29,7 млн. тона, като реколтата от рапица е намаляла с 16% спрямо 2018 г. При производството на олио също се предвижда известно свиване на количествата, но благодарение на натрупаните запаси износът се очертава с около 7% по-силен в сравнение със средния показател за последните 5 години, смятат авторите на доклада.
Заради ниските цени на захарта площите със захарно цвекло в ЕС през тази година се свиха с почти 5%, като реколтата се стабилизира на ниво от 119 млн. тона, а производството на захар – на 17,5 млн. тона.
Реколтата от праскови и нектарини в общността като цяло отчете ръст от 4% до 4,1 млн. тона, а това води до увеличаване на потреблението и преработката им. Същото се отнася и до доматите, чийто износ се очаква да нарасне с 33%. Пролетните студове в Полша доведоха до значителен спад в реколтата от ябълки, което се отрази в спад в производството в ЕС като цяло с 18%. Въпреки това благодарение на богатата реколта от миналата година износът на продукти от преработката на ябълки от общността ще надхвърли средния 5-годишен показател с 11%, убедени са анализаторите.
В млечния сектор се очаква незначителен растеж – до 158 млн. тона при полученото мляко и с 5% при износа на млечни продукти.
Производството на говеждо през тази година ще се свие с 1%, но това няма да попречи износът да нарасне с 8% благодарение на навлизането на нови пазари. Производството на свинско месо остава стабилно, но експлозивния ръст на търсенето в Китай доведе до увеличаване на износа от ЕС с цели 20% на годишна база. Прогнозата за 2020 г. са за запазване на търсенето в Китай и съответно силен ръст на производството в общността. Ще се запази и растежът в производството на птиче месо благодарение на вътрешното и международното търсене. Увеличаването на износа обаче ще доведе до свиване на потреблението на месо в ЕС на глава от населението с 0,5%, прогнозират от ЕК.