Над 100 вида пестициди, 24 от които не са разрешени за употреба в Европейския съюз (ЕС), и 21 вида антибиотици, използвани в животновъдството, замърсяват водите в Европа, показват резултати от проучване на организацията Greanpeace, проведено съвместно с университета в Екситър.
Изследването е публикувано в списанието Science of the Total Environment. То е проведено преди ЕС да забрани най-широко използваните инсектициди за всички приложения на открито.
От откритите във водите пестициди половината са хербициди, а останалите – фунгициди и инсектициди, сочат резултатите от проучването, пише британският в. The Guardian.
Организацията е взела проби от 29 водни пътища в 10 държави – Австрия, Белгия, Германия, Дания, Франция, Италия, Холандия, Полша, Испания и Великобритания.
Най-сериозно замърсяване е установено в един от плавателните канали на Белгия. Там са открити повече от 70 вида пестициди.
"Швейцария може да въведе пълна забрана на пестицидите"
В 13 от изследваните 29 водни пътища концентрацията на поне един от откритите пестициди надвишава стандартите на ЕС за допустимо ниво.
„Значението на новата ни работа е да демонстрираме разпространенето на биологично активни химикали във водните пътища в цяла Европа“, казва Пол Джонстън от изследователските лаборатории на Greanpeace в университета в Екситър. "Има потенциал за екосистемни ефекти“, предупреждава той.
Джонстън допълва, че са добре известни рисковете за хората заради засилващата се резистентност на микроорганизмите към антибиотиците. Той подчертава обаче, че все по-често се наблюдава резистентност и към фунгицидите.
Използваните в новото изследване техники за тестване означават, че може да се открие само една подгрупа пестициди. Два много често срещани - глифозат и хлороталонил, не са включени в резултатите заради минимално ниво на замърсяване с тях, твърдят учените.
Откриването на забранени пестициди не се дължи непременно на продължаващата им незаконна употреба, смятат още учените. Това може да е резултат и от задържането на устойчиви химикали в почвите.