„На територията на областите Кюстендил и Перник, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ, ще изградим мрежа от над 40 площадки с генератори със сребърен йодид за борба с градушките. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов в Кюстендил по време на среща от националната информационна кампания във връзка с приема на заявления по директни плащания за 2025 г.
Той допълни, че в момента се определят местата, на които да бъдат разположени съоръженията, и поясни, че наземните генератори се използват за противодействие на градушките в зони, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ. „При прилагането на този способ се постига до 40% намаляване на енергията на градушката и така тя нанася по-малко поражения на реколтата“, каза още заместник-министърът. По думите му, наземните генератори със сребърен йодид се ползват успешно във Франция и Испания, от където страната ни черпи опит.
Заместник-министър Капитанов информира земеделските стопани, че към момента очертаните площи за област Кюстендил по кампанията за директни плащания са 11 626 ха, а подадените заявления са 337.
По време на срещата експерти от Министерството запознаха земеделските производители с промените в нормативната уредба, свързани с агроекологичните ангажименти, биоземеделието, хуманното отношение към животните, както и с предстоящите приеми до края на годината по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 г. Стопаните получиха и разяснения относно възможностите за борба с вредителя по овощните култури Черна златка.
В срещата Кюстендил участваха близо 100 земеделски производители.