Решението на министерството на селското стопанство на Чехия да публикува информация за разположението на десетки хиляди пчелини предизвика вълна от протести сред местните пчелари, които се притесняват от кражби и вандалски изяви, съобщи полското електронно издание Farmer.
Публичната база данни ще бъде достъпна през интернет още през този месец като част от Държавния поземлен регистър и на уебсайта farmare.cz. Идеята е тя да помага на фермерите да проверяват дали планираните химически обработки на посевите могат да нанесат щети на близките пчелини. Досега през сезона на най-интензивните пръскания данните за разположението на пчелините бяха достъпни само на хартия в общинските учреждения.
Според действащите в момента правила фермер, който иска да пръска на своите площи, трябва да уведоми пчеларите, чиито пчелини се намират до 5 километра от мястото, където ще бъдат извършвани химическите дейности, при това най-малко 48 часа преди провеждането им.
„Информацията за контакти с пчеларите се публикува във всички поземлени регистри, за да е достъпна за фермерите и останалите упълномощени лица. Освен на фермерите тя ще помогне на общините и градовете, както и на управляващите спортни терени, които също извършват химически обработки с цел благоустройство на територията. Тук няма нарушение на защитата на лични данни”, заяви говорителят на министерството на селското стопанство на Чехия Хелена Шиндлерова.
Пчеларите обаче са убедени, че разположенията на пчелините не трябва да бъдат разкривани. „И така всички знаят къде наблизо има пчелини. Сега само с няколко клика ще могат да ни създадат много проблеми. Това се отнася с особена сила за пчелини, разположени в открити местности – рисковете за тях нарастват с пъти. Животът на вандалите и на всякакви крадци ще бъде облекчен в значителна степен”, смята председателят на Чешкия съюз на пчеларите Ярмила Мачова.
Тя коментира, че всички данни за пчеларите, които в Чехия са около 58 хил., включително номерата на мобилните им телефони и адресите на електронната им поща, вече ще бъдат достъпни. „От една страна това е добре, тъй като всеки фермер ще може да се свърже със съседните пчелари и да им съобщи кога ще пръска. От друга страна пчеларите се опасяват, че някой може да провери кога са си вкъщи и открадне пчелите безпрепятствено”, обяснява Мачова.
Тя напомни, че през 2015 г. в областта Моравия, която граничи със Словакия, само за 2 месеца са били откраднати около 50 кошера. По-думите й в най-голяма степен са изложени на опасност именно граничните райони, особено до Полша и Словакия, тъй като здравословното състояние на чешките пчели е по-добро от тези в съседните страни. Данните го потвърждават – смъртността сред пчелите в Чехия е с 10% по-ниска, отколкото в останалите европейски страни.