Начало » Новини » Света

Градушка съсипа реколта за над 13 милиона долара в Ставрополския край на Русия

След тежката зима за есенниците природата продължава да тормози фермерите
Синор.БГ / 08.07.2021 г.
Градушка съсипа реколта за над 13 милиона долара в Ставрополския край на Русия

Бурни ветрове, проливни дъждове и градушка нанесоха значителин щети на посевите със селскостопански култури в Ставрополския край на Русия на 4 юни, като по предварителни данни сумата на щетите надхвърля 1 млрд. рубли (близо 13,4 млн. долара по текущия курс – бел. ред.), съобщи електронното издание Agroinsurance. Владимир Ситников, министър на селското стопанство на региона, който заедно с Ростовска област е сред житниците на Русия, уточни, че от градушката са пострадали 16 700 хектара с посеви, от които на над 10 хил. хектара се отглежда есенна пшеница, грах, лен и слънчоглед.

На цялата територия на Ставрополския край са паднали до 60 милиметра валежи. Ситников сподели, че освен всичко друго те ще се отразят неблагоприятно и на качеството на зърното и бавят темпото на жътвата. При това застраховка имат само част от пострадалите посеви.

През тази година природата изобщо не е благосклонна към селскостопанските производители в Русия, които към 1 юни отчетоха пропаднали площи с есенници от над 1 млн. хектара, или 14,2% от засетите площи, при това само в големите компании, съобщиха от Федералната служба за държавна статистика на Русия (Росстат), цитирани от електронното издание АПК-Информ. От тях 964 хил. са пострадалите хектари със зърнени и зърнобобови култури. Показателят надхвърля значително както миналогодишните пропаднали 144,4 хектара (2% от засетите площи), така и обявените към 1 май тази година 419,1 хил. хектара (6,1% от площите с есенници).

Градушка съсипа реколта за над 13 милиона долара в Ставрополския край на Русия
11349
 

Последни материали
Виж
Световният пазар на слънчогледово масло е изправен пред недостиг на доставки от ЕС и Черноморския регион
Бюджетът по схемата е 500 хил. лв.
Оранжерийни производители бяха подкрепени в борбата с доматен молец
Още помощ - догодина
Стопани на сливи, ябълки, лозя, черупкови и други видове получиха 40% компенсации
Три доказали се продукта
Ефективни препарати за третиране на овощната градина
Плащане до края на февруари
Проект на наредба за спешна помощ заради 100% пропаднали градини публикува МЗХ
Заради мирен протест
Над 16 хил. паунда в помощ на фермери с отнети трактори събраха англичани за 24 часа
Свързани материали
Виж
Двойно по-голяма квота за износ на зърно от Русия
Цената на руската пшеница се покачи до $232-233/т FOB
Русия с рекорден износ на пшеница през ноември
Русия забрани износа на техническа сяра, ключова за производството на торове
Допълнителни 470 милиона рубли (около 4,7 млн евро) за благоустрояване на селските домове в Русия
Русия удължи споразуменията за стабилизиране на цените на основни стоки до края на 2029 година
Руското земеделие бележи над 50 процента растеж за десетилетие и разширява цифровите решения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини