В края на зимата, преди набъбването на пъпките, е най-добре овощните дръвчетада се напръскат с бордолезов разтвор. Той е добро предпазно средство срещу много причинители на болести: мехурки /кривули, рошкови/ по сливата, къдрясване по прасковата, кафяво гниене по овощните, струпясване по крушата и др. Работният разтвор трябва да бъде изхвърлян на по-едри капки, обливайки цялата корона и ствола на дърветата.
При наличието на пукнатини, рани и раковини по кората същите трябва предварително да бъдат почистени до здрава тъкан, след което да бъдат добре покрити от препарата.
Ето как ще приготвите 10 л бордолезов разтвор с концентрация 1%:
- В по-дълбок съд, позволяващ разбъркване, наливате 8 л. вода, в която разтваряте 100 г син камък;
- в друг по-плитък съд в два литра вода разтваряте 200 г гасена вар или 75 г. негасена до получаването на т. нар. варно мляко;
- прибавяте през цедка на тънка струйка и при непрекъснато бъркане варното мляко към разтвора от син камък. Трябва да имате пред вид, че медният сулфат (синият камък) разяжда железните и цинковите съдове. Затова те не се използват при направа на бордолезов разтвор.
Посоченото съотношение между варта и синия камък осигурява неутрализирането на киселинността. Желателно е обаче тя да бъде проверена със специални индикаторни лентички, които при потапяне променят цвета си. Фенолфталеиновата лентичка например трябва леко да порозовее. Почервеняването й означава, че е разтворът вече е станал алкален, т. е. че сте прекалили с варта.
В магазините се продава пакетиран "бордолезов разтвор", в който количеството на синия камък и варта е отмерено.