Начало » Пазари » Зърно

Картечници и мобилни ракетни установки на руски зърновози в Азовско море

Синор.БГ / 06.08.2026 г.
Картечници и мобилни ракетни установки на руски зърновози в Азовско море

Руските военни и транспортни ведомства обсъждат поставяне на картечници с голям калибър и мобилни ракетни установки на зърновози в акваторията на Азовско море. По този начин Москва се опитва да поднови и да засили  износа след двуседмично спиране на корабоплаването поради атаки от украински дронове. Това съобщават браншовите интернет портали цитирайки Bloomberg.

Според експерти, азовският маршрут осигурява около една четвърт от руския износ на зърно. Един от предложените варианти включва временно оборудване на сухотоварните кораби с бронирани плочи, чували с пясък и мрежи против дронове. На корабите могат да бъдат подготвени и специални крепежни елементи за картечници с голям калибър с термовизионни или нощни мерници. Военни групи ще се качат на корабите за насипни товари в руските пристанища в Азовско море и ще ги придружават по първата част от маршрута. След преминаване през Керченския проток военните ще напуснат корабите, вземайки със себе си оръжията и боеприпасите.

Обмисля се и формирането на конвои между Азовско и Черно море, придружени от руски военни патрулни кораби. Предлага се разходите за преоборудване на корабите и тяхната защита да се поемат от търговците и корабособствениците. В същото време някои участници на пазара се съмняват в ефективността на подобни мерки и предупреждават, че инсталирането на защитно оборудване и военен ескорт може значително да увеличи разходите за транспорт.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският флот може да защитава търговските кораби. Същевременно той призна, че поставянето на оръжия на граждански кораби е забранено от международното право, но не коментира директно предложенията относно военните групи на зърновозите. Кремъл опитва да пренасочи товарите от Азовско море към други пристанища, включително чрез железопътни субсидии. Руските дълбоководни пристанища в Черно море продължават да работят, въпреки че корабоплавателната активност там също е намаляла. 

Картечници и мобилни ракетни установки на руски зърновози в Азовско море
106299
 

Последни материали
Виж
Инспекция
БАБХ откри незаконна кланица и 100 кг агнешко без документи в Кресненско
МЗХ
Обещават авансово 30% от обвързаното подпомагане още в началото на есента
Документите се подават електронно
До 17 август е удължен срокът за заявяване на премиите по застраховките
На ГКП „Златарево“
Над 11 тона пипер от Северна Македония са спрени от БАБХ заради наднормен пестицид
Отговор от МЗХ
Предстоят съкращения в структурите на земеделското министерство
Агрометеорология до 21 август
В следващите дни фермерите да не разчитат на поливка от небето
Свързани материали
Виж
Полските фермери настояват за строг контрол върху транзита
Поляците се страхуват от повторение на зърнената криза заради транзитните потоци от Украйна
Фермерът от Стара Загора с точна оценка на пазара
Красимир Аврамов: И това чудо видях – за един ден цената на зърното да се мени три пъти
Доставките на пшеница за трети страни са се сринали от началото на сезона
ЕК влоши прогнозите за реколтите и износа на зърно и слънчоглед от ЕС
За сметка на това при маслодайните култури е отчетен спад към 1 юли
Запасите от зърно и бобови култури в Украйна нараснаха с над 3 милиона тона
Благодарение на обилните валежи и липсата на суша в началото на лятото
В Ловешко и Монтанско отчитат ръст на добивите от пшеницата и ечемика
Юмаклъ отхвърли твърденията, че ще прекрати изкупуването заради липса на складове
Турция изкупи рекордните 8,3 млиона тона зърно за два месеца
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини