В някои случаи бременността не протича нормално и свинята абортира, като изхвърля зародишите мъртви или нежизнеспособни. Понякога един или няколко зародиша умират и се задържат в майката, като се мацерират, мумифицират или загниват. При мацерирането меките части на зародиша се просмукват със серозна течност и се резорбират или изтичат. При мумифицирането зародишната течност се резорбира. Зародишните обвивки се отделят от стените на матката, соковете на тъканите също се резорбират и се получава кафяво-черно тяло, което се изхвърля навън при раждането на останалите нормално развили се и жизнеспособни прасета. В посочените случаи свинята майка почти не страда. Смъртта на зародишите е придружена със слаби храносмилателни разстройства, които преминават почти незабелязано.
Понякога отделни зародиши умират преди раждането и се задържат в матката. Възможно е през маточната шийка, която е започнала да се отваря, да проникнат микроорганизми и плодът да започне да гние. Образувалите се газове изпълват вътрешните кухини и подкожната съединителна тъкан. Животното се подува и е необходима лекарска помощ. Когато умрелите или станали нежизнеспособни зародиши се изхвърлят навън, свинята абортира.
Абортът бива незаразен и от заразно естество. Трябва да се прави разлика с ембрионалната смъртност, което е загиване на зародишите в най-ранните стадии на бременността. В тези случаи зародишите не се изхвърлят навън и се нарича скрит аборт. При него се наблюдава повтаряне в разгонването след удължени интервали от 1,5-2 месеца.
Незаразният аборт се предизвиква при хранене с плесенясали, замръзнали фуражи, храни, съдържащи отровни алкалоиди (ръж, примесена с мораво рогче), топла каша, фуражи, които предизвикват подуване или разстройство. Предизвиква се също и от удари по гърба, кръстеца, блъскане в корема, лежане върху твърд или с голям наклон под, гонене и др. Абортът може да засегне част или всички зародиши и настъпва през всяко време, но най-често от втория месец до края на бременността. През първата половина на бременността той преминава без страдания от страна на свинята. При аборт през втората половина на бременността половите органи набъбват и от тях изтича червено-кафява течност. След аборта свинята отслабва и е необходимо доста време, за да се възстанови телесното й състояние.
Заразните аборти се предизвикват от заболяване от лептоспироза, бруцелоза и др. В такива случаи са задължителни бърза намеса на ветеринарните власти, пълна изолация и дезинфекция на помещенията. В някои случаи се наблюдава ранно раждане, т. е. свинята се опрасва 10-15 дни преди нормалния срок. Родените прасета са дребни, слаби, оскъдно покрити с косми и още непрогледнали добре, през първите дни не могат сами да намерят цицките и да сучат. При подходящи грижи от страна на стопанина част от рано родените прасета може да се отгледат и да завършат нормално растежа си. Причините за ранното раждане са същите както при незаразния аборт, само че са започнали да действат по-късно. В
ъв връзка със заплождането и протичането на бременността при свинете се различават явленията суперфекондация и суперфетация. При суперфекондацията (многобащина бременност) яйцеклетките от една и съща овулация на свинята се оплождат със сперматозоиди от различни нерези. Суперфетацията (добавъчна бременност) се проявява много рядко, когато свине, нормално опрасили известен брой здрави прасета, след 16-21 дни раждат допълнително нормално развити прасета. Обикновено прасетата от първото опрасване се развиват в единия маточен рог, а от второто опрасване - в другия. От в. Фермер