Начало » Хоби земеделие » Малката градина

Първото подхранване на доматите е много важно

Практика
Антоанета Спасова / 11.05.2026 г.
Първото подхранване на доматите е много важно

Снимки sinor.bg

Доматите са култура, която се нуждае от подходящо подхранване през целия сезон. Дори в плодородни почви растенията имат потребност от допълнителни количества хранителни вещества за добро плододаване.

Първото подхранване на доматите след засаждането им на открито или в закрити съоръжения е много важно и не трябва да се пропуска. То определя скоростта на развитие на растенията след установяването им на постоянно място.

Кога трябва да се извършва първото подхранване?

Това подхранване е правилно да се провежда 10-15 дни след засаждането на доматите на постоянно място. Необходими са около две седмици за адаптиране на растенията към новите условия.

При засаждането на доматите почвата трябва да се полее умерено и да се даде възможност на корените да се развиват свободно. Обикновено през първата седмица растенията не показват видим растеж, но това не означава, че процесът е спрял. Скрита от погледа, под почвата тече работа – доматите увеличават кореновата си система.

Не трябва да се бърза с подхранването, защото първите 7-10 дни са необходими за адаптация. Почвата съдържа достатъчни количества влага и хранителни вещества, необходими за този етап на развитие.

Когато горната част от почвата изсъхне, корените ще мигрират към по-дълбоките слоеве, където влагата се задържа по-дълго време. През първите няколко дни след засаждането не бива да се преполива, защото това провокира развитието на „мързелива“ коренова система. Тя няма да се развива в дълбочина, а ще се разпростре в горния почвен слой и растенията ще станат зависими от поливането.

За ускоряване на адаптацията, няколко дни преди засаждане на разсада, могат да се използват антистресови препарати или стимуланти за растеж, а 5-7 дни след това да се повтори. Това е необходимо само тогава, когато растенията имат слабо развита коренова система.

Защо не е ефективно кореновото подхранване през първите 5-7 дни?

По време на засаждането на доматите на постоянно място част от корените им се повреждат – преди всичко всмукателните, които са по-нежни. Необходимо е време за възстановяването им, а в този период те не могат да усвояват хранителните вещества.

За ускоряване на растежа могат да се използват листни торове, но само при необходимост.

Първо кореново подхранване

Първото кореново подхранване на доматите се прави 10-14 дни след засаждането им на постоянно място и то не трябва да се пренебрегва. При това торене се използват бързодействащи азотни или комбинирани торове – амониев нитрат, калиев нитрат и калциев нитрат. Всеки един от тях ще бъде полезен за растенията – азотът за нарастване на листната маса, калият е особено необходим за формиране и нарастване на плодовете, а калцият осигурява резерви в тъканите и здравина на стъблата.

Добре е да се използват водни разтвори, а количествата са по препоръка на производителите.

Могат да се използват и органични торове (настойка от оборски или птичи тор, ферментирала коприва, лопен, зелени плевели и др.), но те имат отсрочен ефект – трябва първо да се преработят от почвените микроорганизми и след това стават достъпни за растенията.

Първото подхранване на доматите е много важно
279522
 

Последни материали
Виж
Обмислят се различни варианти за подкрепа
Помощ заради ниските цени и засиления внос на мляко поиска АЗБП от министъра
Изпълнителния директор на БАСФ: Съществува риск от нов ценови шок на петролните пазари
Търговците срещу правителството
Г-н Радев, защо фермерите плащат за Вашата кошница?
Големите холдинги плащат с до 40 на сто повече от физическите лица
Селскостопанските земи в Украйна поскъпнаха с почти 13 на сто за година
Среща с бранша
Абровски: Създаваме координационно звено за бъдещата ОСП след 2027 г.
Сътрудничество
Радев: Повече прагматизъм и нови инвестиции в партньорството между България и Китай
Свързани материали
Виж
Андалуско гаспачо
Актуална статистика
Сривове: И това лято родните домати, пипер и пъпеши ще са рядкост по пазарите
Съвети към градинарите
Доматите губят завръзи? Борът е ключът към обилна и сладка реколта
На 4, 5 и 6 юни в Цалапица
„Опора Заден“ демонстрира ново поколение домати и пипер пред българските производители
Полезни съвети
Колтученето на доматите е важна операция за плододаването
Съвети към градинарите
Обилната листна маса при доматите след засаждане може да съсипе реколтата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини