През втората половина на 2026 г. се очаква брутното местно производство (БМП) на говеда в ЕС да намалее до 11,4 милиона глави. Това е спад с около 0,5 милиона животни спрямо същия период на 2025 г., или понижение от 4,2%.
На този фон България остава сред по-малките производители в Европейския съюз, с прогнозирани около 85–90 хиляди глави говеда. Това я поставя в долната част на класацията, но все пак пред някои държави с още по-ограничено производство.
Още по-сериозни спадове се очакват при овцете и козите. Производството на кози в ЕС може да намалее със 17,1% до 1,9 милиона глави, а на овце – със 17,8% до 12,2 милиона глави.
За разлика от тях, секторът на свиневъдството показва положителна динамика. Очаква се производството на свине да достигне 61,2 милиона глави през последното тримесечие на 2026 г., което е ръст от 3,2% на годишна база.
Франция остава лидер при говеждото
Франция ще запази позицията си на най-голям производител на говеждо месо в ЕС с дял от 23,1% от общото производство. Въпреки това и там се очаква лек спад – до 2,63 милиона глави (-0,4%).
Сред останалите големи производители Германия отчита минимално понижение (-0,6% до 1,7 милиона глави), докато Ирландия е изправена пред по-сериозен спад (-5,2%). Единствено Испания се очаква да увеличи производството си (+2,7%).
Испания доминира при свинете и овцете
Испания ще остане водещият производител на свине в ЕС с 15,8 милиона глави през четвъртото тримесечие на 2026 г., което представлява над една четвърт от общото производство. Страната е лидер и при овцете, въпреки очаквания значителен спад от над 40%.
В същото време Гърция запазва първото място при производството на козе месо в ЕС, макар и с леко намаление.




