Начало » Новини » Страната

Кампанията за директни плащания 2026 ще започне от 20 март

Първа пресконференция
Екатерина Стоилова / 27.02.2026 г.
Кампанията за директни плащания 2026 ще започне от 20 март

Кампанията за заявяване на директни плащания за 2026 г. ще стартира по-късно от законно предвидения срок първи март – реално възможната дата е 20 март. Това обяви на първата си среща с журналисти днес ръководството на Министерството на земеделието и храните. Причина за забавянето са последните проектонаредби, свързани с кандидатстване по еко схеми и биоживотновъдството. Те трябва да се обсъдят  и публикуват до 20 март, за да може да започне подаването на заявленията, обясни заместник-министърът на земеделието Ивана Мурджева.

Заради получени сигнали в министерството за непокрити от интернет мрежата райони, което ще възпрепяства кандидатстрането през Системата за електронно управление (СЕУ), от министерството са провери разговор с ДФ „Земеделие“. От фонда е било съобщено, че са подготвили логистично процеса, така че заявяванията да се извършат без затруднения.

Късно снощи две организации са изпратили в МЗХ становища, в които се настоява сроковете за двете инвестиционни интервенции от Стратегическия план - за инвестиции в земеделски стопанства и за инвестиции в преработвателни предприятия - да бъдат удължени. От МЗХ съобщиха, че днес ще обсъдят предложенията и ще вземат решения по тях.

Имаме два приоритета. Първо, да осигурим прозрачност на действията си. Второ: да работим с грижа към фермерите, каза министър Иван Христанов. Ще работим плътно за общото благо, обеща още той.

По повод сигнал, свързан с натиск върху хората относно предстоящите избори, оказван от горски служител в района на Доспат, от министерството са категорични, че държавните структури към МЗХ няма да влияят по никакъв начин на изборния процес.

Иван Христанов каза още, че нищо от нападките към него, свързани с дейностите на съпругата му, не е вярно.

Кампанията за директни плащания 2026 ще започне от 20 март
11578
 

Последни материали
Виж
Над 2 тона нелегални препарати за растителна защита са открити при акция на ОДБХ и МВР
Информационна кампания
Фермери искат промени в ЗСПЗЗ за ползване на пасища в съседни общини
Информационна кампания
Субсидии животновъдство: Отпада доказването на мляко и месо при обвързаната подкрепа
Въпреки това крайните запаси се очаква да достигнат 10-годишен връх
Във Франция повишиха прогнозата за износа на мека пшеница в ЕС
Вследствие на разширяването на засетите площи включително и в България
От ЕК прогнозират 3-годишен връх на реколтата от слънчоглед в ЕС
Информационна кампания
Директни плащания: Кандидатствате без санкции до 9 юни, а от 27 април може да затваряте заявленията
Свързани материали
Виж
Информационна кампания
Директни плащания: Кандидатствате без санкции до 9 юни, а от 27 април може да затваряте заявленията
Приключва на 9 юни
Започва прием на заявления за подпомагане в застраховането
До 30 април
С месец се удължава срокът за регистрации за тютюна
Информационна кампания за директните плащания
По две от екосхемите документите ще се подават с фиксирани срокове
Националната асоциация на тютюнопроизводителите иска удължаване на срока за вписване в Регистър за 2026 г.
С подаване на искане за анекс
Приключването на еко проектите по ПВУ е удължено до 30 април
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини