Начало » Новини » Страната

Над 80% от европейските фирми ще бъдат освободени от досегашните зелени правила

Само компании с 5000 служители ще продължат да ги следват
Синор.БГ / 09.12.2025 г.
Над 80% от европейските фирми ще бъдат освободени от досегашните зелени правила

Повече от 80 процента от европейските компании ще бъдат освободени от задълженията за докладване за околната среда, след като институциите на ЕС постигнаха споразумение по предложение за намаляване на екологичните правила в понеделник. 

Първоначално правилата изискваха от големите и малките предприятия да събират и публикуват  данни за емисиите си на парникови газове, колко вода използват, въздействието на покачващите се температури върху условията на труд, изтичането на химикали и дали техните доставчици – които често са разпръснати по целия свят – спазват правата на човека и трудовото законодателство.  

Сега правилата за отчитане ще се прилагат само за компании с над 1000 служители и нетен оборот от 450 милиона евро, докато само най-големите компании — с 5000 служители и нетен оборот от поне 1,5 милиарда евро —ще продължат да бъдет задължени за надлежна проверка на веригата за доставки. Те също така не е необходимо да приемат планове за преход с подробности за това как възнамеряват да адаптират своя бизнес модел, за да постигнат целите за намаляване на емисиите на парникови газове. 

Сделката е голяма законодателна победа за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в нейната политика за намаляване на бюрокрацията за бизнеса, една от определящите мисии на втория ѝ мандат.

Споразумението слага край на година на интензивни преговори между лицата, вземащи решения в ЕС, инвеститорите, бизнеса и гражданското общество, които спореха за това с колко да се намалят задълженията за докладване за компаниите относно въздействието върху околната среда на техния бизнес и вериги за доставки - всичко това, докато последиците от изменението на климата в Европа се влошаваха.

Предложен от Комисията  миналия февруари , омнибусът е предназначен да отговори на опасенията на бизнеса , че документите, необходими за спазване на законите на ЕС, са скъпи и несправедливи. Много компании обвиняват прекалено ревностното „зелено“ законодателство в Европа и ограниченията, които то налага върху правенето на бизнес в региона, за ниския икономически растеж и загубата на работни места, което им пречи да се конкурират с американските и китайските конкуренти. 

Думата „омнибус“ оттогава се превърна в основен елемент от жаргона на „брюкселския балон“, като Комисията предложи поне още 10 законопроекта за опростяване по теми като защита на данните, финанси, употреба на химикали, селско стопанство и отбрана.

Споразумението, постигнато от преговарящите от Европейския парламент, Съвета на ЕС и Комисията, включва промени в два ключови законодателни акта от арсенала на ЕС от екологични правила: Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD) и Директивата за дължимата проверка на корпоративната устойчивост (CSDDD).

Над 80% от европейските фирми ще бъдат освободени от досегашните зелени правила
2516
 

Последни материали
Виж
Граничен контрол
БАБХ спря огромен нелегален внос на фиданки и посадъчен материал
Георгиев и Коев си тръгват
Нови директори на две агенции - ИАРА и ИАЛВ
Ръстът на потреблението съвпадна със свиване на вноса и болести по птиците
Недостигът на яйца в Германия се изостря точно преди Великден
Не е въпрос на теория, а на избор
Два сценария пред земеделие ни: Бързи реформи или малко на брой огромни стопанства
Паркът за мечки в Белица отваря врати на 1 април и с нови обитатели
Програма на БКПЗ
Земеделци искат от партиите условия за петкратен ръст в производството на плодове и зеленчуци
Свързани материали
Виж
Становище
WWF предупреждава: „Опростяването“ на законите на ЕК застрашава природата и здравето
Предстоящо
Денят на влажните зони се отбелязва на 1 февруари в Драгоманското плато
ОСП след 2028 г.
ЕС ще отпуска до 200 хил. евро на ферма за въвеждане на агроекологични мерки
ДФЗ
Фермерите получиха малко над 40 млн. лв. за агроекология
ДФЗ
Изпратeни са писмата за биофермерство и агроекология, проверете в СЕУ!
Вижте насоките
Подавате заявления за агроекология и биоземеделие до 30 септември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини