Начало » Новини » Страната

Гърция няма да ваксинира срещу шарка по овцете и козите, въпреки че цялата страна е пламнала

Синор.БГ / 01.09.2025 г.
Гърция няма да ваксинира срещу шарка по овцете и козите, въпреки че цялата страна е пламнала

Снимка на Министерство на земеделието на Гърция

Министърът на развитието на селските райони и храните Костас Циарас призова животновъдите да проявят отговорност и да спазват изцяло мерките за биосигурност, говорейки в предаването „Часът на Гърция“ на OPEN с Манос Нифлис и Янис Колокитас. В предавенето той заяви, „нашият голям и единствен приоритет е да продължим животновъдството в Гърция “, като същевременно предупреди, че „прикриването на случаи на едра шарка води до сериозна наказателна отговорност“.

Министърът подчерта, че едрата шарка не е сравнима с предишни епидемии, които са засягали стада, тъй като „вирусът може да остане жив и да се предава повече от шест месеца“. Както той подчерта, „ изправени сме пред съвсем различна ситуация, която изисква нови практики и стриктно прилагане на мерките“, отбелязвайки, че отговорността е както на животновъдите, така и на регионите и министерството.

Относно ваксинацията, г-н Циарас припомни, че в Лариса е проведена конференция с участието на експерти-учени, където са били представени всички данни. „Нито една европейска държава не е пристъпила към всеобща ваксинация. В Испания тя е въведена само локално, в ограничен мащаб. В Гърция, където заболяването се е разпространило почти по цялата територия, подобна мярка би създала много сериозни проблеми “, каза той.

Същевременно той подчерта риска, който ваксинацията би представлявала за износа на фета: „ Ако животните бъдат ваксинирани, ще бъдат създадени регионални блокади за 8-10 години. Това означава, че износът на основния ни продукт, фета, ще бъде застрашен. Това е нещо, което всички ние трябва да разберем много добре.“ Той дори припомни, че по време на чумния период „ страни като Сърбия, Австралия и Канада блокираха цели пазари за гръцки продукти“.

Министърът се фокусира по-специално върху въпроса за укриването на случаи от определени производители. „Не може да има животновъди, които, тъй като имат високо производство на мляко, да укриват, че стадата им са засегнати. Тази практика застрашава целия гръцки животновъден сектор. Това е много сериозен проблем и ще бъде разследван по съдебен ред “, каза той, като ясно заяви, че ще има строги санкции.

За OPEKEPE г-н Циарас говори за „невъобразими неща“, които са били идентифицирани от властите. „Има случаи, в които е разработен софтуер за идентифициране на празни полета и обявяването им за пасища. Някои са измислили начини да експлоатират системата и да вземат незаконни пари. Тези неща са отвъд здравия разум “, каза той.

Той подчерта, че правителството вече е предприело действия за промяна на системата за субсидии: „ Никой вече няма да бъде плащан въз основа на старите критерии. Искаме доказателство за действителния брой животни. Това означава производство на мляко, фактури за храна за животни, обективни данни, които доказват реалността.“ 

В отговор на опасенията относно забавянето на плащанията, министърът обясни, че това се дължи на две причини: „ Първо, Финансовата полиция разследва задълбочено случаите, свързани с OPEKEPE. Второ, за първи път се прилагат истински кръстосани проверки, а не само процедури за вземане на проби. Това може да създаде забавяне, но гарантира абсолютна прозрачност.“

Гърция няма да ваксинира срещу шарка по овцете и козите, въпреки че цялата страна е пламнала
2401
 

Последни материали
Виж
Лозови сарми с леща
Статистика
Исторически спад: След 20 години фермерите засяха под 10 млн. декара с пшеница
FAO. Световното производство на зърно през 2025/26 ще надхвърли 3 млрд. т
Форум в София
Марио Милушев с ключови акценти и новини за бъдещата ОСП след 2027 г.
Регистрираните доставки за последните 20 години бяха едва 20 000 тона
Износът на пшеница от Казахстан за Алжир надхвърли 100 милиона долара
Как майсторски бе овладян земеделският протест
През седмицата: Голямото пробуждане и надежди за аграрни реформи
Свързани материали
Виж
Голямата разлика между нас и съседката
Гърция обяви, че плаща най-щедро в ЕС, за да убива болни овце. Как е у нас?
И дума не може да става за сравнение с нашите политици
Наливат нови 50 милиона за гръцките фермери, протесите не спират
Заради шарка по дребни преживни
Очаква се по-малко и по-скъпо сирене Фета заради шарката в Гърция
До момента 417 365 овце и кози са ликвидирани
Гърция въвежда 20 нови мерки за борба с едрата шарка по добитъка
След скандала за измами
Атина представи на комисаря Хансен нова система за аграрни плащания
Гърция изплаща най-високите компенсации в ЕС – до 250 евро на овца, коза
Костас Циарас: „Никоя държава, която избра ваксинация, не е елиминирала шарката“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини