Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) изпрати своя позиция относно застрашителното увеличаване на броя на огнищата на шарка по дребните преживни животни. Към момента те са 60, а повечето от тях са в област Пловдив.
Позицията е адресирана към министър-председателя Росен Желязков и земеделския министър Георги Тахов. Тя съдържа професионални предложения за овладяване на заразата по овцете, която завършва с принудителното им умъртвяване.
Предложенията на НОКА, посочени в позицията, са следните:
1. Спешно свикване на Централния епизоотичен съвет към Министерски съвет.
Органът следва да разпореди тотална забрана за влизане на външни лица, в това число и на държавни органи, в животновъдни обекти, освен ако собственикът не алармира за наличие на болни животни. Да се спрат посещенията в 10-километрови зони и цялата имунопрофилактична програма на територията на Пловдивска област. Общинските служби по земеделие да уведомят по телефон всеки един собственик на дребни преживни животни за създалата се ситуация, като в същото време тази информация бъде сведена до всеки един кмет на населено място, в което се отглеждат дребни преживни животни.
По възможност да се преустанови изкупуването на мляко в обекти с дребни преживни животни, с изключение на обекти, в които фермерът има възможност за извършване на дезинфекция при влизане и излизане на автомобила за мляко.
Всички собственици на дребни преживни животни да изградят на входа на фермите си импровизирани дезинфекционни ями/площадки, през които да преминават всички влизащи в обекта – селскостопанска техника, автомобили и хора.
Контролът върху заболяването не може да бъде осъществен единствено с ветеринарни мерки. Необходимо е спешно съдействие от:
- органите на МВР за ограничаване на нерегламентираното движение на
животни;
- местните власти – за прилагане на карантинни мерки, проверки и информационна кампания сред населението.
Органите на МВР да изградят постоянни КПП-та на всички възлови пътища в Пловдивска област, на които при необходимост да се спират за проверка потенциални транспортни средства за превоз на животни.
2. Необходима е навременна поръчка на ваксина и реално проследяване на ситуацията.
Дори при избор на кръгова ваксинация, е критично ваксината да бъде предварително договорена и налична в страната. Забавянето на доставки в ключов момент би наложило крайни и прибързани мерки. Епизоотичната картина следва да се наблюдава ежедневно и координирано с участието на ветеринарни власти, научна общност и браншови структури.
3. Кръговата ваксинация е най-балансираният подход на следващ етап. Тя дава възможност за ограничаване на разпространението на заболяването при запазване на пазарния достъп на българските продукти. Секторът е вече сериозно напрегнат. При добра координация, фермерите са готови да съдействат на ветеринарните власти за прилагане на локални мерки и бързо обособяване на санитарни зони.
4. Повсеместната ваксинация крие сериозни търговски и икономически рискове.
България изнася над 70% от своето производство на овче и козе мляко и млечни продукти. Прилагането на повсеместна ваксинация ще доведе до автоматично въвеждане на забрани за поне 5 години върху:
• търговията с живи животни,
• износа на сурово мляко и млечни продукти,
• пазарния достъп до ключови външни пазари.
Този подход следва да бъде използван само при пълен срив на контрола и след задължителна обективна оценка от страна на Европейската комисия и Световната организация за здравеопазване на животните (WOAH).
5. Необходима е прозрачна комуникация и включване на сектора в процеса.
Настояваме за:
• редовни брифинги от страна на БАБХ и МЗХ;
• достъп до актуална епизоотична информация;
• участие на браншовите структури в оперативното планиране.
Липсата на информация създава недоверие, паника и подкопава усилията за овладяване на епидемията. Секторът е изправен пред критичен избор. Ние не търсим лесни решения, а такива, които ще предпазят икономически животновъдството, ще запазят международните ни пазари и ще съхранят стопанствата и фермите.
Кръговата ваксинация – трябва да бъде следваща стъпка при невъзможност за локализиране на разпространението в региона.
Поголовната ваксинация обрича млечното овцевъдство и козевъдство на бавна и мъчителна, неизбежна смърт за следващите 5 години.
Опитът на държавите, съседни на България, показва, че тези болести се овладяват единствено и само с драконовски ограничителни мерки.
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация е готова да съдейства с експертен и теренен капацитет, информационна подкрепа и мобилизация на стопаните.