Вицепрезидентът на Академията на науките и председател на Навойското отделение на Академията на науките на Узбекистан Абдуразак Мирзаев се срещна с в Свищов с животновъди, земеделски производители и представители на земеделските кооперации, съобщиха от общинския пресцентър. Темата на информационната среща беше свързана възможността, която предоставя Узбекистан за наемане на работна ръка от българските животновъди и земеделци, и се оказа доста интересна за присъстващите в зала 1 на Община Свищов.
Кметът на Свищов д-р Генчо Генчев приветства обмяната на опит, добри практики и работна ръка между двете страни и информира, че община Свищов е отправила покана към близо 150 узбекистански представители в селскостопанския сектор.
Мирзаев заяви, че Узбекистан е готов да предостави иновативни технологии за селското стопанство в България и работна ръка от млади хора, които търсят финансова стабилност за своите семейства. „В Навойска област има висока младежка безработица и е държавна политика да се търсят възможности за работата им в чужбина. Властите в Узбекистан съдействат за осигуряване на заетост на младежите в България", изтъкна той. Вицепрезидентът на академията подчерта, че в България вече има наети узбекистански работници, които действат съвестно и работодателите им са изключително доволни от тях. Думите му бяха потвърдени и от част от присъстващите на срещата, които споделиха своя опит и дори потърсиха съдействие за начините, по които биха могли да назначат своите сезонни работници от Узбекистан за постоянно.
В разговорите беше обяснено, че българите, предлагащи работа, е необходимо да подготвят визите, да осигурят храна, нощувки, застраховки и достойно заплащане на узбекските работници, като бе уточнено, че средната работна заплата в Узбекистан е 550 долара. Езиковата бариера също беше обсъдена, като по този въпрос се обмисля организиране на курсове по български език за работниците, които ще дойдат у нас.
Обмяната на иновативни технологии в селското стопанство бе втората основна тема на срещата. Мирзаев даде пример за технология, при която чрез бентонит, който представлява морска глина, предпазват растенията от безводието, което се очертава като сериозен проблем в световен мащаб. „Пръскаме посевите със смес от бентонит и вода, която се наслагва като тънък слой върху листата и ги защитава от вредни въздействия. Опитът показва, че бентонитът като изкуствен чадър предотвратява изпарението на водата и влагата се задържа, като този способ е подходящ за климат, при който има разлика в нощните и дневните температури. Благодарение на тази технология се спестява до 40% вода. Чрез този способ се получават 2-3 пъти по-големи добиви на пшеница", почерта той.
Вицепрезидентът на академията декларира, че оттам са готови да споделят своите научни разработки с всички, които имат интерес, защото именно това е идеята – „науката да служи на човечеството", категоричен е той.