Начало » Новини » Света

Гърция с мащабна измама с европейски средства за биологично пчеларство

Заявени са 166 милиона евро подпомагане при бюджет от 18 милиона
Синор.БГ / 07.07.2025 г.
Гърция с  мащабна измама с европейски средства за биологично пчеларство

Министърът на развитието на селските райони и храните на Гърция, Костас Циарас, разкри скандални данни относно програмата за подпомагане на биологичното пчеларство. В интервю за предаването „Часът на обществото“ по MEGA, министърът заяви, че подадените заявления за финансиране по програмата са достигнали 166 милиона евро – при предварително заложен бюджет от едва 18 милиона евро.

„Предвидихме 18 милиона евро – сума, която е повече от два пъти по-голяма от миналогодишния бюджет. Въпреки това, сумата на подадените заявления надхвърли всякаква логика – 166 милиона евро. Това е абсолютно необяснимо и неприемливо,“ подчерта Циарас.

Подобна ситуация е отчетена и при схемите за биологично животновъдство, където също е било наложено временно замразяване на плащанията заради съмнения за измами.

Министерството вече е задействало кризисен контролен механизъм. Специален екип за проверки – с участието на Финансовата полиция и Органа по държавна администрация – е поел разследването. Целта е да се идентифицират и санкционират всички неправомерно облагодетелствани, както и да се възстановят неправомерно получените средства.

„Миналата седмица имахме ежедневни срещи, за да определим контролната рамка и начина, по който ще бъдат възстановени неправомерно получените суми. Това е приоритет за нас,“ заяви министърът.

Циарас подчерта, че инспекциите не само не са били възпрепятствани, а дори са насърчавани по заповед на премиера. Всички подадени сигнали се препращат незабавно към Европейската прокуратура и Прокуратурата на Върховния съд.

Системен проблем в управлението на европейските субсидии

Министърът призна, че злоупотребите с европейски средства не са нов проблем. „Става дума за дългогодишна патология, която датира още от 80-те години. Глобите, които сме плащали през 90-те и 2000-те, показват, че гръцката държава системно е допускала пропуски в управлението на еврофондовете.“

Отговаряйки на въпроси за политическата отговорност, Циарас заяви:

„Аз съм първият, който признава, че има политическа отговорност. Министър-председателят вече я е поел. Имаме политическа воля този порочен цикъл най-накрая да бъде прекъснат.“

Министерството планира да въведе нов, по-прозрачен и ефективен механизъм за изплащане на субсидиите, както и да активира инструментите за възстановяване на средства, в съответствие с националното и европейското законодателство.

Санкции от Европейската комисия

Циарас също потвърди, че на Гърция е наложена финансова санкция от Европейската комисия заради административни слабости, забавени плащания и неефективни контролни механизми. Част от глобата ще бъде покрита от сумите, които ще бъдат възстановени след проверките.

„Честните земеделски производители няма да останат без подкрепа. Държавата ще изпълни задълженията си към тях. Рационализираният подход към изплащането на субсидиите ще гарантира, че подобни злоупотреби няма да се повтарят,“ увери министърът.

Гърция с  мащабна измама с европейски средства за биологично пчеларство
8261
 

Последни материали
Виж
Силно пострада производството на яйца, пилешко, пуешко и патешко месо
Над 200 милиона птици са унищожени в САЩ заради грипа от 2022 г. досега
Валутният курс повиши цената на слънчогледа в хривни и я свали в долари
Поскъпването на петрола вдигна цените и на слънчогледовото масло в Украйна
С посещения на поне 2 биологични ферми и възможности за обсъждания
Европейски проект предлага обмяна на опит за консултанти по биоземеделие
Извършени са и промени в управителните им съвети по Закона за горите
Сменени са директорите на 3 от държавните горски предприятия
С богато разнообразие от продукти за активен отдих на открито
Другата седмица откриват ловнорибарско и цветно изложение в Пловдив
Задържани са 25 дребни и 2 едри преживни животни на румънската граница
В Ихтиманско разкриха масово клане на контрабандно внесен добитък
Свързани материали
Виж
Гърция активира частни ветеринари срещу едрата шарка – до 93 евро на посещение
Червен код до петък по течението на Марица в Гърция
Примерът на съседите
Гърция изпреварва 4 пъти България по биоплощи, агросекторът там расте
Хванаха двама нашенци при опит да вкарат осем овце в България от пламналата от шарка Гърция
Гърция впряга гражданската защита и полицията за борба с едрата шарка
Указ, подготвен след протестите
Гръцките фермери ще разчитат на справедливо субсидиране за пасищата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини