В свое интервю наскоро земеделският министър Георги Тахов бе изброил ползите за българското земеделие при включването на страната ни в Еврозоната. Сред тях беше и отпадането на загубите за Министерството на земеделието и храните от превалутирането на евросубсидиите в левове.
Обърнахме се към МЗХ именно с този въпрос – какъв ще е размерът на спестените годишни разходи от 1 януари 2026 г. заради отпадане на превалутирането.
Не получихме конкретен отговор. Припомняме обаче, че по информация на ДФ „Земеделие“ от 16 октомври 2024 г. досега изпратените към земеделските стопани директни плащания са 1 456 666 893 лв.
Ето въпросите и отговорите:
1. На каква сума за 2026 г. се изчислява полза за МЗХ заради отпадане на необходимостта от превалутиране на евросубсидиите? За да е по-лесно да се сметне, нека въпросът да се отнася само за директните плащания.
Предоставянето на подпомагане по интервенциите на Общата селскостопанска политика е свързано пряко с европейския бюджет, който се администрира и осчетоводява в евро. До момента, България, като страна членка на ЕС, но извън страните членки, които са част на евро зоната, има право да се възползва от европейско финансиране (в евро), което обаче, трябваше да бъде изплатено на бенефициентите в конвертируемата национална валута – български лев. Като общо правило, използването на различни валути изисква допълнителни усилия за изчисления и превалутиране (в случая между евро и лев), което представлява допълнителна тежест.
Въвеждането на еврото, като единна европейска валута, означава, че ДФ „Земеделие“, като акредитирана Разплащателната агенция, ще получава и изплаща подпомагането за стопаните директно в евро. Това представлява сериозно облекчение за всички страни в този процес. От една страна, това улеснява значително процесите по администрирането на подпомагането в Разплащателната агенция, които са отговорни за изплащане, осчетоводяване на операциите, контролиране на подпомагането и докладване към ЕК, което се предоставя по интервенциите на Общата селскостопанска политика, включително интервенциите за директни плащания. Всяка година това е свързано с десетки хиляди земеделски стопани, милиони хектари и значителни по размер средства. От друга страна, изплащането на подпомагане към бенефициентите директно в евро ще улесни също самите стопани в контролирането на паричните потоци и оперирането на техните стопанства, включително при изготвяне на счетоводната отчетност. Това е от съществено значение за контрола на разходите и инвестициите в стопанствата, които са директно свързани със същинското функциониране на самите стопанства. Въвеждането на еврото намалява разходите и рисковете, свързани с превалутиране между различните валути. Използването на различни валути е бариера и допълнителна тежест за администрацията и стопанствата, особено по отношение на тяхното опериране с техни контрагенти в Европейския съюз. С въвеждането на еврото, тази бариера ще бъде премахната.
2. Какъв е стокообменът между България и ЕС на селскостопански стоки за 2024 г. като сума?
(МЗХ изпрати данните в табличен вид, който преразказваме по техничиски причини)
Аграрният стокообмен между България и държавите в Европейския съюз за 2024 г. е в размер на 16 474 262 000 лева. Преизчислен в евро, той е 8 423 156 000 евро, в щатски долари - 9 139 570 000.