След като от началото на юни Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) завърши новия модул „Уведомления“ в системата за контрол на животните ВетИС, чрез която стопаните по електронен път биха могли да съобщават за раждания, смъртност или покупко продажби на животни, читатели на синор.бг алармираха, че имат проблеми с достъпа.
Преди дигитализацията животновъдите бяха принудени при всяка промяна в числеността на техните стада да отиват до лекуващия ветеринарен лекар, за да връчат хартиените уведомления, защото само той може да впише промените в електронната система ВЕТис. Невинаги обаче ветеринарите се намират в общината по местонахождение на оборите, което допълнително утежняваше работата на животновъдите, които при всяко раждане трябваше да се разкарват с тези документи. Мнозина не го правеха, а междувременно се зароди и схемите за източвне на евросредства с виртуални животни, защото масово ушни марки на мърви животни се заявяваха за субсидии. От това страдаха редовно практикуващите фермери, затова и по тяхна молба процесът със заявяването на умрели или новородени животни трябваше се електронизира.
От БАБХ отговориха, че в пробния процес на тестване на новия модул, проведен през юни, било установено, че предвиденият начин на достъп през VPN (виртуална частна мрежа) ще утежни работата на стопаните с модула. И, за да улеснят достъпа на животновъдите при регистрацията и да подобрят функционалността, линкът към модула вече е преработен и оптимизиран. На интернет страницата на БАБХ има линк с облекчен достъп до системата, както и актуализирана „Инструкция за работа с модул „Уведомления“. Затова и фермерите, които през юни неуспешно са пробвали да се регистрират, могат да го направят повторно, обясниха от агенцията.
Публикуваме останалат част от отговора на БАБХ, за да знаете към кого да се обръщате при проблеми със системата.
„Модулът осигурява съвременен, бърз и улеснен начин за информиране на заинтересованите страни (стопанин – регистриран ветеринарен лекар), при спазване на изискванията, заложени в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Чрез тази дигитализация се осигурява прозрачност на действията по веригата и проследимост на подадените и обработени данни, като същевременно се намалява административната тежест, свързана с попълване и съхранение на хартиени документи. Целта е преходът към електронно администриране на уведомленията да бъде плавен и устойчив, без да се затруднява работата на операторите на животновъдни обекти.
БАБХ напомня на всички потребители, че стриктното спазване на инструкциите за работа с модула е задължително, с оглед гарантиране на коректното въвеждане и обработка на данни в системата. Неправилно попълнени или непълни уведомления могат да доведат до затруднения при администриране на информацията и обработка на данни.
При възникване на въпроси, свързани с работата на модула, или при технически затруднения, стопаните следва незабавно да се обърнат към съответната Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) за съдействие и предотвратяване на грешки или пропуски. Към момента в ОДБХ не са постъпвали жалби или сигнали от страна на стопани, свързани с функционирането на модула.
БАБХ остава в готовност да съдейства чрез своите областни структури и насърчава навременна комуникация при нужда от съдействие“.