Начало » Новини » Страната
02.07.2025 г.

Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води

Петото съвместно проучване
Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води

Делтата на Дунав Снимка: sinor.bg

Пето поред издание на Съвместното проучване на река Дунав (JDS), започнало на 1 юни 2025 г. във Виена, ще надгражда наследството на предишните издания, обединявайки експерти от цялото Дунавско поречие. Новият проект JDS5 е най-мащабният научен анализ на втората по дължина река в Европа, съобщиха еколози.

Приносът на България към JDS5

„България е член на ICPDR от самото й конституиране и е горда с това, че стратегическият документ, на който се основава международното сътрудничество за опазване на Дунав - Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав, е подписана в София на 29 юни през 1994 г.“ – припомня заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов, който е представител на страната в Международната комисия за опазване на река Дунав. – „Дунав преминава през 14 държави, басейнът й заема площ от 817 000 км², като по този начин свързва десетки милиони хора по своето протежение и обединява различни езици, култури и истории. Ние особено ценим приноса на програмата JDS5 за обмен на опит и знания с другите дунавски държави.“

За събиране на актуална информация за качеството на водите в българския участък на реката, в изпълнение на целите на програмата JDS5, в България е обединен експертният потенциал на няколко институции: Регионалните лаборатории на Изпълнителната агенция по околна среда в Монтана, Плевен, Русе и Велико Търново; учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) - БАН; учени от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и експерти от Басейнова дирекция за управление на водите „Дунавски район“. Координацията на национално ниво се осъществява от Изпълнителната агенция по околна среда.

Резултатите от петото Съвместно проучване ще бъдат включени директно в актуализацията на Плана за управление на Дунавския речен басейн през 2027 г., като ще подпомогнат решенията в областта на политиката за околна среда както на национално, така и на регионално ниво.

„Опазването на Дунав и неговите уникални екосистеми е от съществено значение за всички дунавски държави – включително и за Австрия. Затова трябва да работим заедно на всички нива, за да осигурим устойчиво управление на водите и да защитим биологичното разнообразие“, е посочил федералният министър Норберт Точинг на откриването на проекта във Виена.

„Проекти като Съвместното проучване на Дунав, което се провежда за пети път и на всеки шест години, ясно показват колко важни и ефективни могат да бъдат трансграничните партньорства. С JDS5 реализираме най-големия проект за наблюдение на повърхностни води в света заедно с още 13 дунавски страни. Над 1000 водещи експерти от 100 институции ще анализират Дунав на 108 места за наблюдение, използвайки съвременни методи за откриване на хиляди вещества. Особено се радвам, че в проучването участват и местни училищни класове чрез програмата за гражданска наука – това гарантира широко обществено участие. Отличната база от знания, която създаваме с JDS5, е основен принос за опазването на ценния Дунавски регион за бъдещите поколения.“

JDS5 се отличава с международен дух и научна прецизност. Проучването ще оцени качеството на водата, ще наблюдава биологичното разнообразие чрез модерни методи с ДНК от околната среда (eDNA) и ще проследи нови заплахи като микропластмаси и замърсители. Ключов елемент в JDS5 е иновативната програма за „гражданска наука“, разработена в сътрудничество с Обединения изследователски център на Европейската комисия (JRC). Чрез нея ученици и местни общности ще участват активно в мониторинга на водите чрез практически дейности по вземане на проби.

„Това не е просто научно проучване“, каза Биргит Вьогел - изпълнителен секретар на Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR). „Това е покана за свързване помежду ни - с хората от Дунавския басейн и с бъдещето на нашата споделена река. С JDS5 каним учени и граждани да „се вгледат в Дунав“ и да изследват историите и скритата наука под повърхността, за да разберем по-добре околната среда и нейното значение и да оформим бъдещето на Дунав заедно.“

С над 2 800 км наблюдаван участък по река Дунав и допълнителни станции по големите притоци, JDS5 подчертава глобалното значение на Дунав като речен басейн, който обединява най-голям брой държави в света.

Президентът на ICPDR Лидия Глобевник акцентира върху силата на колективните действия: „JDS5 е пример за най-доброто в трансграничното сътрудничество. Работейки заедно, ние не само развиваме наука и предоставяме информация за политиките, но и насърчаваме общественото участие, изграждайки общност по поречието на реката, която разбира, цени и опазва нашите общи води.“

Съвместното проучване на Дунав (JDS) е най-мащабната инициатива за наблюдение на повърхностни води в света. То подпомага хармонизирането на оценката на качеството на водите между дунавските страни в съответствие с Рамковата директива на ЕС за водите, чиято цел е постигане на добро състояние на водите в Европа. JDS5 надгражда предишните четири проучвания (2001, 2007, 2013 и 2019 г.) и започва на 1 юли с 49 основни места за вземане на проби в 14 държави.

Основните цели на JDS5, които са заложени и в предишните проучвания и допълнително разширени сега, са събиране на уникални данни: за замърсители и вещества, които регулярно не се наблюдават в националните програми; хармонизиране на информацията за качеството на водите - осигуряване на съпоставимост на данните между всички дунавски страни за по-ефективно вземане на решения и опазване.

Насърчаване на общественото участие: Създаване на възможности за граждани, ученици и общности да участват в опазването на водите чрез програми за гражданска наука и дигитални инициативи.

Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води
1370
 

Последни материали
Виж
Крайният срок за изпълнение на договорите по ПВУ се удължава до 31 март 2026 г.
МЗХ договори увеличение с 30 000 000 евро от Плана за възстановяване и устойчивост
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година
Фермерите засяли царевица ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Петото съвместно проучване
Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води
Свързани материали
Виж
Международна изява за даровити юноши
Деца и младежи от 12 до 18 години ще участват в конкурс за река Дунав
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
МРРБ
България ще председателства Стратегията за Дунавския регион през 2026 г.
Варианти за освобождаване от препятствия по течението на река Лом
WWF възстановява един от последните запазени български притоци на Дунав
Подготвя се работна българо румънска група за коробоплаването по Дунав
INDAGRA & INDAGRA FOOD 2024
До 3 ноември България се представя с първокласни плодове на изложение в Румъния
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини