Начало » Важно за фермера » Гори и екология
09.06.2025 г.

Добивът на дървесина е технологично остарял с цял век

Харвестърите са нужната инвестиция
Добивът на дървесина е технологично остарял с цял век

sinor.bg

България се слави със зеленото си горско богатство - около 39% от територията на нашата страна заемат горите. Поддържането им в добро здравословно състояние се извършва с научнообосновани лесовъдски намеси – различни видове сечи. Дърводобивът е традиционен и древен занаят, някои учени свързват появата на съвременния човек с овладяване на огъня и използването на дървесината, се посочва в доклад на Браншовата камара на дървопреработваща и мебелната промишленост.

В страната ни дърводобивът е сред традиционните отрасли, през миналия век България е била сред водещите в технологично отношение с внедряването на въжени линии, трактори и различни горски системи. През годините на прехода голяма част от оборудването беше приватизирано и унищожено. Достигна се до такава ситуация, че добивът на дървесина се превърна в изключително тежка дейност, свързана с много ръчни операции, освен това се използват неспециализирани машини – обикновено стари военни камиони. По този начин се нанасят сериозни поражения върху пътищата и оставащия дървостой, обикновено всичко това се извършва от недобре образован и обучен персонал, при ниска култура на ползване. Както след война - така определят състоянието на гората след подобен вид сеч.

Според ново изследване на учени в Германия, за най-ефективна борба с корояд-типограф може да се приеме използването на харвестъри. Става въпрос за този малък бръмбар, който нападна смърчовите гори във Витоша и в последствие унищожи биосферен резерват Бистришко бранище. Също така извеждането на регулярни сечи превръща гората в по-устойчива на пожари, което е от изключително значение в днешната ситуация. Да не забравяме, че миналата година България беше сред най-засегнатите страни в Европа, а в момента в Канада бушуват пожари, димът от които е покрил 1/3 от САЩ и вече достигна и Европа.

Разбира се, за да се механизира дърводобивът, следва да се направят сериозни инвестиции. Цената на една система за машинен дърводобив харвестър/форвардер е значителна. Освен това се изискват добре обучени и отговорни оператори. Важно е да се осигури и регулярен контрол по изпълнението, както и наличие на подходяща горска инфраструктура.

Основен фактор за развитието на дърводобива у нас е да имаме последователна държавна политика. Министерство на земеделието и храните стартира плахи опити за подкрепа на сектора. На повечето здравомислещи хора е ясно, че за да имаме здрави гори, трябва да се използват най-новите постижения на науката и технологиите. В името на опазването на зеленото богатство на България, а и за развитие на индустрията, е от изключително значение българският дърводобив да влезе в 21 век.

Добивът на дървесина е технологично остарял с цял век
5041
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
ЮЗДП
Международна среща на лесовъди по проект CLIMAFORCEELIFE
ЮЗДП
Обучават горските да работят с харвестър
Отчет за 2022 г.
Постигнатото от горските в Югозападна България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини