Начало » Новини » Коментари
08.06.2025 г.

През седмицата: На Народното събрание земеделието му е последна грижа

Доклад на Синор.БГ
През седмицата: На Народното събрание земеделието му е последна грижа

Най-богатият и най-мощният в света се скараха жестоко в САЩ и това беше темата на седмицата за глобалните медии. Нека изчакаме развръзката, за да разберем кое е по-силно: Парите или властта? Ако парите представляват концентрирана енергия, то властта по дефиниция трябва да е съвкупност от морал и мъдрост, въпреки че това, за властта, изобщо не е сигурно.

В тази скандална седмица, в която и ние не останахаме назад заради ръкопашния бой в парламента, страната ни получи одобрението на Брюксел и ЕЦБ за влизането ни в Еврозоната.

Как секторът на селското стопанство реагира на новината? Земеделският министър Георги Тахов каза, че ведомството винаги е обявявало субсидиите в евро, а ги е плащало в левове. От превалутирането сме генерирали разходи и на това ще бъде сложена точка.

Директорът на Института по аграрна икономика проф. Божидар Иванов обяви, че цените на производителите вероятно ще се вдигнат, тъй като са по-ниски в сравнение с други държави. Фермерите пък ще се радват на по-сигурна и стабилна среда.

Светослав Русалов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите през 2016-2018 г., коментира, че цената на пшеницата, която е 320 лева за тон, просто ще се обърне в евро по фиксирания курс. А влизането ни в Еврозоната няма да премахне един от най-големите проблеми на земеделците – прекомерната бюрокрация. Тя яде време и увеличава разходите им. Тя, също така, гони инвеститорите от България. Така че, ако това не се промени, няма повод за радост.

Заради очакваното приемане на страната в Еврозоната три институции се събраха, за да противодействат на евентуалната спекула. Директорът на НАП Румен Спецов обясни вчера пред Нова тв колко магазина от търговската мрежа и фирми в сферата на услугите ще бъдат наблюдавани. И нито веднъж не каза, че търговците в тържищата също ще се държат на фокус. А оттам тръгват плодовете и зеленчуците в кварталните магазини. Спекулата в тържищата започва от южната ни граница с декларирането на нереална покупна цена на стоката. После отива у дома си в тържищните складове, където касовите апарати трупат прах, докато не започнат проверки от НАП. Не е ли странно, че вече в повечето магазини можем да си купим кибрит с банкова карта, а в тържищата, където се продават плодове и зеленчуци за хиляди лева, не можеш да видиш пос терминал?

Още на 4 юни, сряда, председателят на НАЗ Илия Проданов пръв обяви добрата новина, че Европейската комисия възнамерява да се върне към условията по Споразумението за асоцииране на Украйна от 2014 г., но с временен преходен период до края на 2025 г., докато бъде договорена нова версия на споразумението, което се очаква през 2026 година. Председателят на НАЗ изпревари с новината и световните агенции, и Брюксел, и Копа и Кожека, и МЗХ. Той дори беше изчислил какво означават за България в количества квотите от 7/12 до края на годината.

В четвъртък за енти път не се състоя предварително обявеното заседание на земеделската комисия, в което депутатите трябваше да задават въпроси на Георги Тахов. Земеделският министър отпадна и от парламентарния контрол в петък, точно когато беше негов ред да застане на трибуната. Същото се случи и миналата седмица.

А знаете ли, че до момента внесените законопроекти, за които Комисията по земеделието, храните и горите е или водеща или участваща, са 21. От тях само Законът за държавния бюджет е преминал през разглеждания в комисиите и е одобрен. За останалите 20 законопроекта се вижда, че само три са разгледани от комисията – Законопроектът за промени в Наказателния кодекс, Законопроект на Закона за храните и Законопроекта за допълнение на Закона за водите, внесен от Десислава Танева. За останалите 18 проекта на закони има само становища от заинтересовани организации и от МЗХ, и нищо друго. Законодателството в комисията е дълбоко приспано.

И още информация за мястото, където се приемат законите. От общо 13 заседания на комисията (като изключим първото, когато се създаде комисията), 7 са отменени, 6 са проведени. В четири от състоялите се заседания земеделският министър е отговарял на въпроси и е уплътнявал времето на депутатите.

В четвъртък, когато трябваше да има заседание на земеделската комисия, председателите на комисии от ДПС на Доган бяха свалени и заменени. Така досегашния шеф на аграрната комисия Севим Али отстъпи мястото си на Цвета Караянчева от ГЕРБ-СДС.

Както Севим Али, така и Караянчева няма нищо общо със земеделието. Освен като бивш председател на Народното събрание, тя е известна и като добър организатор на избори. На последния парламентарен вот влезе в парламента от Пловдив-област, а не от Кърджали, откъдето е. По на място като председатели щяха да са други членове на комисията от ГЕРБ-СДС с отношение към земеделието като Румен Христов – бивш земеделски министър, и Мария Белова – бивш председател на същата комисия, да не говорим за Десислава Танева, която е най-подготвена за поста, но пък е в дълги болнични. Но компетентността очевидно не е фактор в избора. Да се надяваме, че Цвета Караянчева няма да отменя заседанията с лека ръка, както беше досега.

В петък вечер министър Тахов избра националната телевизия, за да даде информация по актуални теми, които интересуват хората, а не депутатите. Така той каза, че първият държавен магазин вероятно ще заработи в Пловдив. Уточни, че предстои учредяването на ЕАД-то и подписването на договор с ЦКС. Че на места кооперативният съюз ще си предостави напълно магазините, а другаде ще отстъпи щандове за стоките с надценка до 10%, тоест ще пусне вълка в кошарата. Какво ли получи ЦКС за всичко това и каква част ще е от мизерния бюджет, определен за държавните магазини?

Земеделският министър отново увери, че компенсаторни пари ще има както за пострадалите от мразовете, така и за битите от градушка. А тази година и едните и другите са повече от обичайното. "Имаме над 5000 заявления с над 32 хиляди хектара пострадали площи от измръзвания. Имаме над 245 заявления с над 12 хиляди хектара пострадали площи от градушки“, каза той и припомни, че до 9 юни е срокът за подаване на заявления за щети от градушката.

Така, културно, в контролирана среда, Георги Тахав каза това, което искаше да каже, и не отговори на въпросите, които не му бяха зададени.

Надя Петрова

 
През седмицата: На Народното събрание земеделието му е последна грижа
5219
 

Последни материали
Виж
След днешната среща в Брюксел
Проданов: ЕК ни предлага със 100 млрд. евро по-малък бюджет и силно орязани тавани на плащанията
Общините ще дезинфекцират пътищата
Шарката по овцете превзе нови ферми в Пловдивско
Контролът обхваща всичките над 62 хил. заявления
Започнаха кръстосани проверки на над 1 милион парцели
Парламентът одобри сливането му с икономическото и екологическото
Украйна остана без селскостопанско министерство
Веригите трябва да изпращат цените си през 14 дни
Законопроектът на БСП за спекулата грубо се сборва с проекта на Тахов
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Свързани материали
Виж
Сливат аграрните пари с тези на Кохезионния фонд
Според ЕК бюджетът за земеделието след 2027 г. се запазва, според анализатори се намалява
Държавите само ще решават как да разпределят средствата
Кошмарът, че Брюксел ще вкара парите за земеделие в общ гигански фонд, утре ще се сбъдне?
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Обзор на изминалата седмица
Кратки фанфари около еврото преди Брюксел да посрещне фермерските протести
На 15 юли от 11 часа пред сградата на земеделското министерство
Служители от селскостопанския сектор ще протестират за по-високи заплати
Центърът по растителна системна биология и биотехнология представи иновативни разработки за устойчиво земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини