Начало » Новини » Страната

Платени са първите 5 млн. лева помощ за зимните пръскания

ДФЗ подрани
Синор.БГ / 23.05.2025 г.
Платени са първите 5 млн. лева помощ за зимните пръскания

Разсадник за маслодайна роза и лавандула Снимка: sinor.bg

Днес фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати две седмици по-рано близо 5 млн. лв. (4 930 934 лв.) по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерките по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период”, прилагана през 2025 г.

От подадените 3 261 заявления подкрепа получиха 3 043 стопани, които отглеждат трайни овощни градини, маслодайна роза, ягоди и малини. Средствата на останалите кандидати ще бъдат преведени в кратки срокове след приключване на всички административни проверки.

Бюджетът на държавната помощ за 2025 г. е 10 милиона лева. Тя има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).

Помощта се предоставя на два етапа – през пролетта и есента, като до 9 май 2025 г. земеделските стопани можеха да кандидатстват за подпомагане за първия етап. Подпомагат се земеделските стопани, отглеждащи трайни насаждения до 100% от разходите им по закупуване на продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Националната програма, за т.нар. „зимни пръскания”.

До 380 лв. с ДДС се предоставят за продукти за растителна защита през първия етап. Той обхваща периода от преминаване на студовете до набъбване на плодните пъпки.

Признават се разходи за продукти за растителна защита, които са извършени през текущата година. Допустимите продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители при трайни насаждения, са описани в Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период, публикувана на интернет сайта на БАБХ, в рубрика „Национални програми“:

Платени са първите 5 млн. лева помощ за зимните пръскания
3609
 

Последни материали
Виж
Слабо движение при зърното
Поскъпване на плодове и зеленчуци: Прасковите с най-голям скок в цените
Оферти се приемат до 12 септември, доставките са на партиди по 3000 тона
Турция обяви търг за 18 000 тона нерафинирано слънчогледово масло
„Веселите винари“ от врачанското село Лютиброд
Димитър Димитров: Виненият туризъм е бъдещето за малките изби в България
Цената се понижи леко спрямо предишния успешен търг преди 2 седмици
Йордания отново закупи само половината от планирания фуражен ечемик
Призив на WWF за летателна техника
България е сред най-засегнатите от пожари в ЕС през 2025 г.
Съвети за градинаря
Защо краставиците стават кухи и как да го предотвратим – най-честите грешки и решения
Свързани материали
Виж
Консерва патладжани по балкански
Кисело зеле на глави
За зимата
Мариновани пържени пиперки и патладжани
УС на ДФЗ
Отваря се допълнителен прием за зимните пръскания
Присадката и подложката са в покой
Зимното присаждане на овошките има редица предимства
Управителен съвет ДФЗ
Отпускат се 10 млн. лева за зимните пръскания през 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини