И през 2025 година се организира младежки конкурс за изобразително изкуство и фотография, свързани с опазването на река Дунав. Мотото за тази година е „Нашият Дунав, нашето бъдеще“ (Danube Art Master 2025), като сроковете текат от май до октомври 2025. Националната фаза на конкурса се изпълнява от националния координатор Сдружение „Глобално партньорство по водите – България“, с партньор Министерството на околната среда и водите.
От 25 октомври до 5 ноември 2025 национално жури с представители от ГПВ-България и МОСВ ще класират победителите в отделните категории и ще изпратят резултатите на международния координатор Глобално партньорство по водите за Централна и Източна Европа - GWP CEE. 9 ноември е крайният срок за изпращане на GWP CEE на междинния доклад с националните победители. А от 10 до 24 ноември 2025 победителите на международно ниво ще се избират он-лайн от жури на Международната комисия за защита на река Дунав ICPDR.
До края на 2025 – Всички победители на международно ниво ще бъдат обКатегории на конкурса DAM 2025. Участниците ще се съзтезават в три категории - Произведение на изкуството: a) юноши (6 – 11 години); b) тийнейджъри (12 – 18 години); Видео: a) юноши (6 – 11 години); b) тийнейджъри (12 – 18 години); Фотография: a) юноши (6 – 11 години); b) тийнейджъри (12 – 18 години).
Участниците трябва да са от държава в Дунавския басейн (Германия, Австрия, Република Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова и Украйна).
Произведенията на изкуството - трябва да са създадени с естествени речни материали. Например, скулптура, колаж, мода&бижута и т.н. Рисунки и картини не се приемат. Минималният размер на снимките на създаденото произведение на изкуството е 150 DPI и 3 мегабайта.
Видеоклип - не трябва да бъде по-дълъг от 1 минута. Може да бъде записан с камера или смартфон. Моля, имайте предвид, че за международно участие в конкурса се изискват субтитри на английски език, но такова изискване за участие на национално ниво няма.
Фотография – трябва да изобразява живота край река Дунав или специфични дейности на автора/авторите. Вместо снимка на създадено произведение на изкуството, категорията фотография се фокусира върху специфична ситуация, наблюдавана в басейна на река Дунав.
Минималният размер на снимките е 150 DPI и 3 мегабайта.Критерии за оценяване Оценката е опростена от тази година и на национално и международно ниво. В различните държави участниците се насърчават да се свържат с организатора в своята страна за подробности. На международно ниво един национален победител при юноши и един национален победител при тийнейджъри и в трите категории ще бъдат оценявани от международно жури. Текст или други намеци за страната на произход на произведението ще бъдат изтрити, за да се улесни неутралната оценка. Решението на съдиите е окончателно и създателят(ите) на избраното произведение ще бъде коронясан "Дунавски майстор(и)".
Работещи и служители в офисите на на GWP CEE и ICPDR нямат право да участват в конкурса.
Всички подадени материали на международно ниво трябва да включват писмена история на английски език (изявление на създателя/създателите) до 200 думи. Историята може да опише: 1) творческия процес и 2) какво е научил участникът чрез изследването на речния басейн.
Освен в основния конкурс, в онлайн конкурс ще участват най-добрите творби от всички държави. Ще има специални награди за най-харесвана снимка и най-харесвано видео на страницата на Danube Art Master 2025 във Facebook. Само произведенията, изпратени официално от националните организатори, могат да се състезават за онлайн наградата.
Адрес за изпращане на произведенията При желание за участие в конкурса DAM 2025 моля изпратете вашите произведения на националния координатор от Сдружение „Глобално партньорство по водите-България“ – Галя Бърдарска galiabardarska@gmail.com, а при въпроси използвайте 0887 602672.