Копа Коджека изразяват дълбоко съжаление за резултата от гласуването на 15 май на проектодоклада на члена на ЕП Инес Вайдере (ЕНП, Латвия) относно изменението на митата за някои видове внос от Русия и Беларус, като се започне от торовете. Въвеждането на мерки за търговска защита, без да се обмислят алтернативни планове и без да се отчитат последиците от тях за селскостопанския сектор, е потенциално разрушително, се казва още в изявление на организациите.
Макар да признават ясната политическа обосновка на предложението на Европейската комисия, Copa и Cogeca остро критикуват липсата на изменения в първоначалния текст и отсъствието на призив за подходяща оценка на въздействието. Възможни са смекчаващи решения и предложения за алтернативни източници, както беше подчертано от Комисията по земеделие на Европейския парламент. Решението те да бъдат пренебрегнати е особено тревожно, като се имат предвид сериозните икономически последици за европейските земеделски производители и земеделски кооперативи.
Предложеното увеличение на митата за торове, макар и съобразено с по-широки геополитически санкции, може значително да увеличи производствените разходи в момент, когато торовете вече представляват един от най-значителните разходи за земеделските стопани. Без достъп до торове на достъпни цени земеделските стопани са изправени пред свиване на конкурентоспособността, намаляване на доходите и потенциални смущения, засягащи продоволствената сигурност на ЕС.
Copa и Cogeca спешно призовават членовете на Европейския парламент да преразгледат предложението по време на предстоящата мини пленарна сесия на 21-22 май. Не бива да се очаква селскостопанският сектор да понесе тежестта на външнополитическите решения без адекватни мерки за смекчаване и задълбочен анализ на въздействието.
Потвърждаваме подкрепата си за ангажимента на ЕС за справяне с геополитическите предизвикателства. Европейските земеделски стопани обаче не трябва да се превръщат в съпътстващи щети.