Земеделски производители от общините Хасково, Харманли и Минерални бани останаха без реколти заради градушката, която се изсипа върху пшениците и пролетните култури тази седмица. Над 80% от посевите, които са върху повече от 60 хиляди декара, бяха унищожени.
Според земеделците, не всички ракетни площадки са се включили при предотвратяването на градушката. Резултатът от това е тотална загуба при слънчоглед, царевица, пшеница, памук, сорго.
„От 25 г. сме в земеделието и всяка година минаваме през една и съща процедура за едни и същи площи“, каза пред бТВ зърнопроизводителят Недялко Матев. Той смята, че борбата срещу градушките в района трябва да се преосмисли и да се вземе правилното решение как да се действа.
Станислав Стоянов, председател на сдружението на зърнопроизводителите в Хасково каза, че в момента стопаните искат отговор на въпроса ефективна ли е градозащитата. Кой следи качеството на ракетите? На среща със зам.-министъра на земеделието Иван Капитанов идния вторник зърнопроизводителите ще настояват да се изградят нови ракетни площадки в Хасковско, или за приложи френският способ за защита от градушки, който е свързан с използването на генератори.
Надежда Текиева, директор на регионалната дирекция в Хасково за борба с градушките обясни, че по време на бурята са били изстреляни 380 ракети в рамките на два часа. Облачната суперклетка е имала огромни размери и във вертикалата, и в хоризонталата. „Има ракетни площадки, от които не е стреляно, защото не е било необходимо. Ние стреляме в тази част на клетката, в която се сформира градушката. Валежната част на клетката няма смисъл да се обработва“, каза тя. По думите ѝ целта на изстрелните ракети е да се намалили размерът на ледените късове, които са се изсипали на земята. Това обаче очевидно не е станало.
Масово земеделците не са застраховани. Някои са изчаквали скиците след очертаването на площите в земеделските служби. Дори вече са били събрали оферти от застрахователите, когато ги е ударила градушката.