Начало » Новини » Страната

Илхан Кючюк сезира Европейската комисия относно блокирането на ГКПП „Рудозем–Ксанти“

Синор.БГ / 29.04.2025 г.
Илхан Кючюк сезира Европейската комисия относно блокирането на ГКПП „Рудозем–Ксанти“

Снимка на пресофиса на Илхан Кючюк

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения ГКПП „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция, съобщиха от пресофиса на депутата.

На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г., евродепутатът постави пред Европейската комисия три ключови въпроса, насочени към бързо намиране на решение за съществуващата транспортна недостъпност между двете държави.

Илхан Кючюк настоява Европейската комисия:

-Да оцени как създадената блокада на новия пътен участък нарушава ангажиментите по Кодекса на шенгенските граници;

-Да анализира пропуснатите ползи за транспортната свързаност, икономическото развитие на региона и пътната безопасност в контекста на стратегическата цел „Визия 0“ за нулеви жертви от пътнотранспортни произшествия до 2050 г.;

-Да предприеме незабавни мерки за отстраняване на физическите пречки и да осигури реална свързаност по оста Рудозем–Ксанти.

„Недопустимо е в обединена Европа и в разширеното Шенгенско пространство да бъдат издигани огради там, където трябва да има мостове на сътрудничество. България е изпълнила своите ангажименти преди месеци. Очаквам от Европейската комисия бързи действия, които да гарантират правото на свободно придвижване на европейските граждани и стоките“, категоричен е Илхан Кючюк.

Граничният пункт „Рудозем–Ксанти“ е договорен между България и Гърция още през 1995 г. като част от усилията за засилване на междурегионалното сътрудничество и развитието на трансевропейските транспортни мрежи. България е изпълнила всички ангажименти по изграждането на своя територия, включително със завършването на подходния път и пункта, докато на гръцка територия вместо пътен достъп са изградени ограда и бетонни препятствия, които възпрепятстват всякакво преминаване.

Илхан Кючюк сезира Европейската комисия относно блокирането на ГКПП „Рудозем–Ксанти“
3166
 

Последни материали
Виж
Бюджета по помощта е 2 млн. лв.
Стартира прием по de minimis за компенсиране на фермерите от зоните с шарка по овцете и козите
Фондът отговори
Защо ДФЗ насочва бенефициери по ПРСР да теглят кредит от една банка?
Инвестиции в земеделски стопанства от СПРЗСР
Новите интервенции аналог на подмярка 4.1. ще стартират през ноември
Напоителни системи ще е без инвестиции с държавни пари
Инвестиционни проекти на министерствата няма да се финансират от държавата през 2026 г.
Цената се понижи спрямо предишния въпреки участието само на 3 компании
Йордания пак закупи на търг едва половината от планирания фуражен ечемик
Защо патладжаните имат горчив вкус?
Свързани материали
Виж
Анализ на Института по пазарна икономика
Цели 26 малки общини водят София по ръст на собствените си приходи
Няма пострадали хора
Пожар унищожи 4 тона пелети, моторна резачка и косачка в Рудозем
Решения на Министерския съвет
Граничният пункт Рудозем-Ксанти ще се финансира със средства по ИНТЕРРЕГ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини