Начало » Новини » Света

С бюджет от 135 млн. евро стартира програмата за преработка и маркетинг на селскостопански продукти в Гърция

Синор.БГ / 22.04.2025 г.
С бюджет от 135 млн. евро стартира програмата за преработка и маркетинг на селскостопански продукти в Гърция

Министърът на развитието на селските райони и храните Костас Циарас в сътрудничество с генералния секретар по ресурсите и инфраструктурата на ЕС Димитрис Папагианидис обявиха публикуването на първата покана за подаване на заявления за подпомагане за включване в интервенцията - Подкрепа за инвестиции в преработката/търговията и/или развитието на селскостопански продукти" от Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (СП ОСП) на Гърция за периода 2023-2027 г.

Предоставя се подкрепа на предприятия, които преработват селскостопански продукти, когато резултатът от тяхната преработка също е селскостопански, на предприятия, които се занимават със стандартизация на селскостопански продукти с етикетиране (национални стандарти и стандарти на Съюза), и на предприятия, които участват в схеми за договорно земеделие.

Бенефициери на интервенцията са: юридически лица: дружества, съдружия, дружества с ограничена отговорност, дружества с ограничена отговорност, индивидуални предприятия, земеделски кооперации, земеделски съдружия, акционерни дружества, в които по-голямата част от акциите се притежават от земеделски кооперации, групи производители, организации на производители, обединения на организации на производители, асоциации на организации на производители.

Интензитетът на помощта се определя, както следва:

В малките острови в Егейско море, както са определени в Регламент (ЕС) № 229/2013 на Европейския парламент и на Съвета, интензитетът на помощта е 75 % и се прилага за всички острови в Егейско море с изключение на Евия и Крит.

В регионите Йонийска област, Крит, Тесалия и в континенталните райони, включени в териториалните планове за справедлив преход (ESDM), а именно в регион Западна Македония и в общините Мегалополис, Триполи, Гортиния от регионалната единица Аркадия и в община Ойхалия от регионалната единица Месиния от регион Пелопонес, интензитетът на помощта е 65 %.

В регионите Пелопонес, с изключение на горепосочените четири общини, и в регионите Западна Гърция, Централна Гърция, Централна Македония, Източна Македония и Тракия интензитетът на помощта е 50 %.

В регион Атика интензитетът на помощта е 40 %.

Подпомаганите суровини и крайни продукти са продукти, изброени в приложение I към ДФЕС (селскостопански продукти), принадлежащи към секторите: месо, мляко, яйца, мед, пчелен мед,  фураж за животни, зърнени култури, маслодайни продукти, плодове и зеленчуци, вино, оцет, цветя, медицински и ароматни растения, семена и посадъчен материал, при условие че са спазени условията, включени в поканата.

С бюджет от 135 млн. евро стартира програмата за преработка и маркетинг на селскостопански продукти в Гърция
3466
 

Последни материали
Виж
Вицепремиерът Дончев разпореди строг контрол на вноса на овце от Гърция заради шарката
Парламентарен контрол
Овощари ще заявяват компенсации за щети по праскови, ягоди и други култури през октомври
Предстоящо
Иновации в хранителната индустрия: Конференция в Пловдив на 16 октомври 2025
Дотук щетите от шарката са 15 млн. лв.
Министърът на земеделието решава днес: ще има ли ваксинация срещу шарка?
Плакия по градинарски
Отличници
Близо половината от бюджета на рибарската програма ще се договори до края на годината
Свързани материали
Виж
Вицепремиерът Дончев разпореди строг контрол на вноса на овце от Гърция заради шарката
Висши служители отрекоха да са замесени
За 5 г. стотици гръцки фермери са получили незаконно над 22 млн. евро субсидии
Гърция няма да ваксинира срещу шарка по овцете и козите, въпреки че цялата страна е пламнала
Гърция започна строежа на нов напоителен канал от Места за 56 000 декара земя
Гърция с първи глоби от 56 000 евро на организации за сертифициране на биологични продукти
Компенсациите варират от 70 евро до 5301 евро на декар
Гръцките фермери получават 12 млн. евро безвъзмездно за наводнени ниви, вижте ставките по култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини